Ideálny čas riešiť svoje bývanie za podmienok, ktoré sa tak skoro nemusia opakovať. A objemy poskytnutých úverov každý mesiac potvrdzujú, že klienti túto šancu reálne využívajú.

Aj keď sú pôžičky rekordne lacné, reálne ušetrí len ten, kto si výber financovania dobre premyslí. Platí to rovnako pri nových úveroch, ako aj pri refinancovaní tých starých. A, samozrejme, aj pri všetkých ostatných produktoch, ktoré so zabezpečením bývania súvisia. S ambíciou pomôcť v rozhodovaní sme sa pustili do druhého ročníka ocenenia Fincentrum & TREND Hypotéka roka.

Tak ako v prvom ročníku, deväťčlenná odborná porota hodnotila finančné produkty v jednej hlavnej a štyroch vedľajších kategóriách. Okrem hypotéky išlo o refinančnú hypotéku, stavebné sporenie, poistenie nehnuteľnosti a poistenie hypotéky. Nie všetko však zostalo rovnaké ako vlani.

V hlavnej kategórii sme sa rozhodli pozrieť na ponuku bánk ešte podrobnejšie. Ako novinku sme zaviedli napríklad kritérium obľúbenosti. Pretože o kvalite produktu v konečnom dôsledku rozhoduje aj to, ako dokáže osloviť klientov. Či má banka zaujímavú ponuku len pre úzku skupinu ľudí alebo si u nej nájde výhodné podmienky väčšina záujemcov.

Úpravami prešli aj váhy jednotlivých kategórií hodnotenia. Prispôsobili sme ich tak, aby reálnejšie odzrkadľovali náklady klienta, ktoré s pôžičkou má. Porota napríklad pri úrokových sadzbách hodnotila aj výšku splátky úveru so všetkými službami, ktoré ponúkané podmienky podmieňujú. A pozrela sa aj na zostatok dlžnej sumy po piatich rokoch – ako ho ovplyvňujú dodatočné služby, zlepšujúce úročenie.

Spravili sme všetko pre to, aby ocenenie Fincentrum & TREND Hypotéka roka 2015 bolo relevantným prieskumom trhu a podmienok, ktoré finančné inštitúcie aktuálne ponúkajú. Produkty sa však hodnotia všeobecne a priemerný klient v reálnom živote neexistuje. Preto nepochybne môže mať každý svojho vlastného víťaza. A najjednoduchšia cesta k jeho nájdenie vedie cez nezávislého finančného sprostredkovateľa a jeho analýzu potrieb klienta. Stačí si to vyskúšať.

Autor je predseda predstavenstva a riaditeľ ,Fincentrum, a.s.