PSS predbehla súperov podľa porotcov v štyroch z piatich sledovaných kritérií. Len variabilita je dominanciou vlaňajšieho víťaza. V transparentnosti sú na tom podľa počtu bodov trhová jednotka a dvojka narovnako.

Úvery rekordne rastú

Aktuálne čísla naznačujú, že stavebné sporenie sa teší rastúcemu záujmu. Trhový líder poskytol už vlani historicky najviac úverov, ich objem prekonal pol miliardy eur. Šéf PSS Imrich Béreš to vníma ako výsledok viacerých faktorov: „Ľudia sa otriasli z krízy a nízke úrokové sadzby zvyšujú ich chuť sa zadlžovať. Je pomerne veľa nehnuteľností a už aj developeri pochopili, že je rozumnejšie stavať menšie byty, a upúšťa sa od megalomanských projektov, ktoré sú nepredajné. A tretia vec je, že mnohí už na vlastnú päsť začínajú riešiť nájomné bývanie. Súkromný investor, obec,“ vysvetlil v rozhovore pre TREND (8/2015).

Stavebné sporenie roka 2015 1/2

Hypotéka roka 2015: Prvá stavebná sporiteľňa už nie je druhá

PRAMEŇ: hlasovanie poroty

NBS pomôže

Záujem o stavebné sporenie by mal ešte rásť v reakcii na odporúčanie Národnej banky Slovenska. Tá komerčným bankám postupne obmedzí možnosť poskytovať úvery na celú hodnotu založenej nehnuteľnosti. Pre žiadateľov bez vlastných úspor sa vynára možnosť kombinovať hypotéku s úverom zo stavebného sporenia. „Väčšinou, ak sú mladí a splnia podmienky, zoberú si dotovanú hypotéku pre mladých a zvyšok doplnia zo stavebného sporenia,“ vysvetľuje I. Béreš a dodáva, že kedysi boli ich významným distribučným kanálom práve banky. „Odkedy sa u nás ,zhypotekárnelo‘ a banky nás začali vnímať ako konkurenciu, kleslo uzatváranie zmlúv na nulu.“ Teraz využívajú najmä vlastné siete. Pre PSS pôsobí približne tisíc exkluzívnych finančných agentov. Asi šesť percent z objemu nových zmlúv nosia takzvaní nezávislí sprostredkovatelia.

Zložitejšie, ale lacnejšie

Samotné úvery zo stavebného sporenia nepatria k najjednoduchším. Napríklad pri medziúvere platí klient len úroky, požičanú sumu začne splácať až po preklopení do riadneho staveného úveru. Aj preto je preplatenie vyššie ako pri bežnej bankovej pôžičke, kde sa dlžná suma znižuje od prvej splátky. Napriek tomu dokáže úver od stavebnej sporiteľne uspieť v porovnaní s najlacnejšími spotrebnými úvermi na trhu. Napríklad 20-tisícový úver od stavebnej sporiteľne pri splatnosti 14,5 roka preplatí bežný klient o 11 200 eur. Za predpokladu, že o medziúver požiada hneď pri podpise zmluvy, sadzba medziúveru je 4,99 percenta a pri úvere 3,9 percenta. Ak požiada o rovnaký úver po dvojročnom sporení, preplatenie sa zníži na zhruba 5 300 eur. Na porovnanie, nezabezpečený 20-tisícový úver od banky by klient už pri najnižšej komunikovanej sadzbe 6,9 percenta preplatil pri rovnakej splatnosti o 11 600 eur.

Vybrané poplatky stavebných sporiteľní 2/2

Hypotéka roka 2015: Prvá stavebná sporiteľňa už nie je druhá

1 Čím dlhšie sporiteľ sporí, tým je výpoveď lacnejšia, po 6 rokoch je bezplatná
PRAMEŇ: stavebné sporiteľne, Fincentrum

Sporenie pod tlakom

Kým úvery zo strany stavebných sporiteľní prežívajú svoj rozmach, sporenie dopláca na politiku lacných peňazí. Samotné sporiteľne nedokážu zarobiť na vysoké úroky, a preto úročenie starších zmlúv postupne znižujú. Preto za posledné roky klesli úroky vo všetkých troch tunajších stavebných sporiteľniach desaťtisícom sporiteľov.

Namiesto troch percent tak musia sporitelia rátať už len s 1,75 percenta, no nasledovať môže aj ďalší pokles „Zaoberáme sa tým. Nemôžeme platiť iluzórne úroky z vkladov pri takom stave úrokov na trhu, aký je,“ odpovedal pre TREND šéf PSS Imrich Béreš. Znižovanie nevylúčili ani ďalší hráči. Prispôsobujú sa tak situáciii na širšom bankovom trhu, ktorý ponúka nulové alebo veľmi nízke úroky aj na viazaných vkladoch. Klientov aj tak láka predovšetkým štátna prémia, ktorá je extra zhodnotením. Často ju však nevyužívajú celú. Je najviac 66,39 eura, no štát ju vyplatí ako pomer z celoročného vkladu sporiteľa. Výška tohto pomeru sa odvíja od výnosu štátnych dlhopisov. V tomto roku je to 5,5 percenta z vkladu sporiteľa. Kto chce získať najvyššiu prémiu, odloží si až 1 207 eur. Priemerný vklad je len 500 eur.

Výsledky ocenenia Hypotéka roka 2015
Fincentrum & TREND
Hypotéka roka 2015
1 Tatra banka
2 VÚB banka
3 Československá obchodná banka
Refinančná hypotéka roka 2015
1 VÚB banka
2 Tatra banka
3 mBank
Stavebné sporenie roka 2015
1 Prvá stavebná sporiteľňa
Poistenie nehnuteľnosti roka 2015
1 Uniqa poisťovňa - Domov & Štastie
2 QBE Insurance - združené poistenie Klasik a Special
3 Allianz - Slovenská poisťovňa - Môj domov
Poistenie hypotéky roka 2015
1 Generali poisťovňa - Hypo poistenie
2 Axa životní pojišťovna - ActiveLife
3 Allianz - Slovenská poisťovňa - Poistenie hypotéky
Banka bez bariér
Slovenská sporiteľňa
Bankár roka
Daniel Kollár, Československá obchodná banka
Poisťovák roka
Marek Jankovič, Allianz - Slovenská poisťovňa
Špeciálna cena TRENDU za inovatívnosť
Slovenská sporiteľňa za financovanie montovaných rodinných domov
Prameň: Fincentrum & TREND