Čoraz významnejšiemu segmentu montovaných domov preto zatiaľ nevenujú dostatočnú pozornosť. Ako záloh ich síce akceptujú, ale nemajú riešenie na špecifické financovanie. Výnimkou je len Slovenská sporiteľňa, ktorej TREND udelil cenu za inovatívnosť.

Je to jediná úverová inštitúcia, ktorá umožňuje financovanie prispôsobené špecifickým potrebám tohto typu nehnuteľností. Vo všeobecnosti banky pri postupnom financovaní výstavby požadujú zapísanie rozostavanej nehnuteľnosti do katastra. To nie je pre tradičné tehlové budovy problém, geodet zakreslí stavbu, ak má vytiahnutý obvodový múr do výšky zhruba jedného metra.

V prípade montovaných domov však platí, že sa stavajú od strechy. Najskôr sa postaví konštrukcia, nasleduje strecha a ako posledné sa montuje opláštenie – teda obvodové steny. Až v tejto chvíli je možné zapísať stavbu do katastra, no to už je hotová prakticky celá hrubá stavba. A to je pri ich financovaní bez vlastných prostriedkov významná prekážka. Vlani ponúkali financovanie montovaných domov dve najväčšie banky. VÚB však pre zmenu legislatívy dočasne projekt zastavila a v súčasnosti hľadá alternatívne riešenie, ako tento sektor financovať.

Sedem firiem, sedem tranží

Slovenská sporiteľňa v súčasnosti podľa hovorkyne Marty Cesnakovej spolupracuje so siedmimi firmami. „Poskytnúť môžeme buď úver na bývanie, alebo hypotekárny úver pre mladých. Financovanie tohto typu poskytujeme na drevodomy. Výšku úveru môže klient získať až do plnej ceny.“ Ako ďalej dodáva, samotná výška úveru závisí od hodnoty zabezpečenia. „V prípade, že výška úveru bude nižšia ako cena domu, rozdiel medzi celkovou cenou domu a výškou úveru musí klient uhradiť a preukázať z vlastných zdrojov.“ A to ešte pred prvým čerpaním úveru.

Konateľ spoločnosti ForDom Igor Kuzma dopĺňa, že rámcovú zmluvu so sporiteľňou majú možnosť podpísať len spoločnosti združené v sekcii drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky, no samotné členstvo automaticky neoprávňuje na pristúpenie k zmluve. Musí ešte absolvovať testy na udelenie Značky kvality drevostavby.

Samotné montované domy sa tešia čoraz väčšiemu záujmu medzi klientmi. „Prekážkou je práve zložité financovanie,“ upozorňuje I. Kuzma. „Mnoho klientov ustupuje od rozhodnutia zaobstarať si modernú drevostavbu, pretože nemajú vlastné zdroje na prefinancovanie rýchleho priebehu výroby a montáže.“ Ak by banky zlepšili financovanie tohto segmentu, mohol by podľa neho narásť podiel montovaných domov na novopostavených malých stavbách z 11 na 16 percent.

„Napriek perspektíve segmentu nepozorujeme zvýšený počet žiadostí o financovanie tohto typu stavieb,“ reaguje hovorca mBank Tomáš Palovský. Katarína Gajdošíková z OTP dopĺňa: „Keďže je životnosť montovaných domov vo všeobecnosti kratšia, táto skutočnosť je zohľadňovaná pri posudzovaní vhodnosti zabezpečenia.“

Sberbank umožňuje klientovi na preklenutie potrebného obdobia bezúčelový spotrebiteľský úver do výšky až 25-tisíc eur, napísala Ľubomíra Chmelová. Podobné riešenie by zrejme klienti našli aj v iných bankách, no celú stavbu by to výrazne predražilo. Bezúčelové úvery majú spravidla výrazne vyššiu sadzbu ako hypotéky.

Mimo hry zatiaľ nie sú len ostatné banky, ale aj ďalší stavebníci s odlišnými technológiami. Trh montovaných domov rozhodne nie je len o dreve. Rovnako sa využívajú napríklad kovové konštrukcie so sadrovláknitou doskou.

Čerpanie úveru na montovaný dom

  • 1. tranža – 5 %. Podpis zmluvy o diele
  • 2. tranža – 20 %. Začatie zemných prác základovej dosky a výroby panelov
  • 3. tranža – 10 %. Ukončenie základovej dosky
  • 4. tranža – 25 %. Dovezenie panelov a začatie montáže
  • 5. tranža – 20 %. Dokončenie hrubej stavby vrátane strechy a okien
  • 6. tranža – 15 %. Natiahnutie elektroinštalácie, plynu, vody a kúrenia
  • 7. tranža – 5 %. Dokončenie stavby a podpis odovzdávacieho protokolu

PRAMEŇ: ForDom, Slovenská sporiteľňa

Výsledky ocenenia Hypotéka roka 2015
Fincentrum & TREND
Hypotéka roka 2015
1 Tatra banka
2 VÚB banka
3 Československá obchodná banka
Refinančná hypotéka roka 2015
1 VÚB banka
2 Tatra banka
3 mBank
Stavebné sporenie roka 2015
1 Prvá stavebná sporiteľňa
Poistenie nehnuteľnosti roka 2015
1 Uniqa poisťovňa - Domov & Štastie
2 QBE Insurance - združené poistenie Klasik a Special
3 Allianz - Slovenská poisťovňa - Môj domov
Poistenie hypotéky roka 2015
1 Generali poisťovňa - Hypo poistenie
2 Axa životní pojišťovna - ActiveLife
3 Allianz - Slovenská poisťovňa - Poistenie hypotéky
Banka bez bariér
Slovenská sporiteľňa
Bankár roka
Daniel Kollár, Československá obchodná banka
Poisťovák roka
Marek Jankovič, Allianz - Slovenská poisťovňa
Špeciálna cena TRENDU za inovatívnosť
Slovenská sporiteľňa za financovanie montovaných rodinných domov
Prameň: Fincentrum & TREND