Nečudo, že sa im Švédi smejú, že rozprávajú, ako keby mali ústa plné marshmallows. No jednu vec som si všimla alebo presnejšie jeden výraz, ktorý počuť všade. Tým slovom je svetový fenomén a nepreložiteľný výraz – hygge.

Čo je to? Túto otázku dostal azda každý zahraničný študent v Dánsku. Dáni sú na svoje hygge totiž veľmi hrdí a baví ich počúvať, čo si pod tým predstavujú druhí. Ja som na to odpovedala mojou predstavou. Pre mňa je hygge pocit pohodlia doma, keď je celá krajina zasnežená a more zamrznuté, v kozube praská oheň a ja sedím na sedačke zabalená v deke s  horúcou šálkou čokolády v ruke, s najbližšími priateľmi okolo seba a iba si užívame toto pohodlie. Žiadna formálnosť, zhon a hlavne žiaden stres.

Ale hygge je veľmi subjektívna záležitosť a znamená pre každého niečo iné. Pre niekoho je to sadnúť si po celom dni práce pred televíziu, kde práve beží obľúbený seriál, a konečne si vydýchnuť. Pre ďalších to je posedávať s priateľmi v obľúbenom bare pri pohári dobrého dánskeho piva. Zoznam všetkých hyggelig vecí by mohol pokračovať donekonečna.

Hygge nie je jedna určitá vec, ale, naopak, zahŕňa to atmosféru a vnútorný pocit pohody, niečo, čo je nemožné opísať. Alebo aspoň takmer. Pokúsil sa o to totiž Meik Wiking vo svojej publikácii Malá kniha hygge. Tam opisuje základné elementy tohto jedinečného pocitu.

Jeden z najdôležitejších prvkov je podľa neho svetlo a som si istá, že celá dánska populácia súhlasí. Tu sú totiž všetci posadnutí lampami s viacerými levelmi jasu, tlmenými lampami a tienidlami, ale predovšetkým sviečkami. Dáni svoje útulné prítmie veľmi obľubujú, v mnohých izbách dokonca chýbajú stropné lampy a nahrádzajú ich nočné lampy a rôzne menšie svetielka.

Napriek tomu, že Dáni sú na svoju sviečkami osvetlenú hygge kultúru veľmi pyšní, nám ostatným sa môže občas zdať, že to zachádza až do extrémov a končí sa to rôznymi vtipnými situáciami. Napríklad minulé Vianoce jeden zahraničný študent zistil, že medzi vianočné tradície „jeho“ rodiny patrí aj ozdobovanie stromčeka naozajstnými sviečkami.

Ale na rozdiel od Dánov, on to pokladal za skoro istý požiar, a keď všetci spievali a tancovali okolo stromčeka a vzápätí po celom dome, on sa odmietol od stromčeka pohnúť, veď by to mohlo celé vzplanúť!

No napriek všetkým incidentom so sviečkami je nad slnko jasné, že hygge je neodmysliteľná časť dánskeho života.

Simona Borovská,
Nivå, Dánsko