Tandem z absolútnej špičky

Ide o chovateľa prasiat JK Gabčíkovo v rukách farmárov z Dánska. A tiež o Poľnohospodárske družstvo Zlatná na Ostrove, ktoré dodnes ovládajú bývalí šéfovia z čias socializmu.

Ģabčíkovský špecialista na bravčovinu dosiahol vlani v prepočte na každý hektár pôdy pridanú hodnotu viac ako 2 900 eur. Bol na deväťnásobku slovenského a na trojnásobku európskeho priemeru agrárnej pridanej hodnoty.

Hektárová pridaná hodnota zlatnoostrovského družstva sa vlani dostala na vyše 980 eur. Päťdesiat eur nad celoeurópsky priemer. Toto družstvo s viac ako dva a pol tisíc hektármi síce svoju živočíšnu produkciu po poklesoch cien mäsa značne zredukovalo, ale dosahuje špičkové výsledky v rastlinnej výrobe. Už dlhšie obdobie pestuje aj náročnejší mak a sóju.

Aj veľké vedia byť efektívne

Že medzi najproduktívnejšími a najaktívnejšími môžu byť aj tí najväčší, dokazuje tretí žitnoostrovský podnik. Skoro 430 eur pridanej hodnoty na každý zo svojich 6 900 hektárov vlani vykázalo jedno z najväčších družstiev v krajine – juhoslovenské PD Sokolce.

Podnik, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa