Malo by sa tak stať o pár týždňov, najneskôr na konci novembra. Presný termín sa ešte nestanovil. S eurofondovým projektom Digitalizácia kultúrneho dedičstva to pritom vyzeralo všelijako. Médiá v čase, keď diskusia o ňom vrcholila, preberali prikrášlené PR správy o dosiahnutom pokroku, no predovšetkým pokrývali konflikt súčasného ministra Mareka Maďariča a jeho predchodcu Daniela Krajcera o tom, kto z nich tento projekt zbabral viac.

Ešte ostrejší spor v podobnom duchu vedie súčasná riaditeľka Slovenskej národnej knižnice (SNK) Katarína Krištofová s bývalým riaditeľom Dušanom Katuščákom. V oboch šlo o časové omeškanie a hrozbu prepadnutia eurofondov. Riziká sa síce čiastočne naplnili, ale na katastrofu to zatiaľ nevyzerá.

Ako sa bude sprístupňovať

Digitalizáciu som zdedil v kritickom stave, nie sú vypracované výzvy a hrozí prepadnutie eurofondov, povedal v roku 2010 vtedy nastupujúci minister kultúry Daniel Krajcer. Meškajú verejné súťaže, čerpanie eurofondov je prakticky nulové a hrozí, že nákupy techniky únia nepreplatí, nadviazal po Krajcerovom odchode v roku 2012 na stále aktuálny problém minister Marek Maďarič. Ten vtedy upozorňoval na riziko, že knižnica nesplní stanovené ciele. Aj preto dovolil ich zjemnenie, ktoré nastalo podpisom zmluvného dodatku.

Celkový počet strán, ktoré sa mali zdigitalizovať v národnej knižnici, tým klesol z pôvodných 253,8 milióna na 40,3 milióna, čiže šesťnásobne. Jednak sa znížil počet objektov a tiež sa uprednostňujú písomnosti menej náročné na spracovanie na úkor náročnejších kníh. Napríklad články v novinách, príspevky v zborníkoch a podobne. Podľa pôvodnej zmluvy o návratnom finančnom príspevku mala knižnica zdigitalizovať celkovo 700-tisíc kníh. Tento cieľ sa znížil na 100-tisíc monografií.

Šéfka knižnice K. Krištofová hovorí, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa