Ministerstvo obrany vyhodnocovalo pôvodne desať ponúk, do užšieho kola sa dostali tie, ktoré prišli z Francúzska, Izraela, USA, Maďarska a zo Spojeného kráľovstva. Cena je stanovená na vyše 155 miliónov eur, projekt zdedilo súčasné vedenie rezortu po tom predošlom z SNS. Proces obstarania radarov zbrzdilo prehodnocovanie podmienok, hoci finálna cena zostala nezmenená.

Zostávajúce krajiny dostali 30 dní na to, aby rezortu dodali dodatočné informácie, po vyhodnotení predloží minister Jaroslav Naď návrh kúpy na rokovanie vlády. Obstaranie radarov je zatiaľ jediným známym modernizačným projektom armády, ktorý sa realizuje, viacero plánov zastavili rozpočtové škrty ako následok pandémie ochorenia Covid-19. 

Jaroslav Naď
Zdroj: ARCHÍV
Jaroslav Naď

Ministerstvo plánuje obstarať celkovo sedemnásť kusov 3D rádiolokátorov. Tie, ktoré Ozbrojené sily SR využívajú v súčasnosti, sú už značne za hranicou životnosti. Niektoré radary slúžia iba na náhradné diely, aby zvyšné mohli ako-tak fungovať. Rezort potvrdil, že pri výbere nových zariadení rozhodne aj to, akým spôsobom dokážu zahraničné firmy zapojiť náš domáci priemysel. Radary chcelo ministerstvo nakupovať už dávno; súťaž oznámil ešte exminister za stranu Smer-SD Martin Glváč v predminulom volebnom období.

Vojenská technika aj objekty sa na Slovensku zanedbávali celé roky. Problémom je najmä zastaraná technika ešte z čias Varšavskej zmluvy. V predošlom volebnom období predstavila SNS dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl, ktorý počítal s jej rozsiahlou výmenou. Drvivá väčšina projektov však narazila na námietky Úradu pre verejné obstarávanie, dotiahnuť do konca sa podarilo iba nákup nových stíhacích lietadiel F-16.

Nepriaznivá epidemiologická situácia na Orave si od pondelka 12. októbra 2020 vyžiadala nasadenie vojakov. Vyše 50 príslušníkov ozbrojených síl pomáha na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne. Podľa šéfky úradu Márie Varmusovej budú vojaci po zaučení schopní odpovedať na informačné telefonáty od obyvateľov. V prípade potreby budú tiež robiť základné kontroly ľudí v karanténe alebo pozitívne testovaných na nový koronavírus. Na snímke vojaci, ktorí prichádzajú na RÚVZ v
Neprehliadnite

Armádna infraštruktúra nám pri pandémii príliš nepomôže

Vymeniť sa mali aj obrnené transportéry. Prvé nové vozidlá s pohonom 8x8 aj 4x4 mali mať vojaci k dispozícii už v tomto roku, no nestalo sa. Projekt 8x8 bol neslávne známy aj pre netransparentnosť. Národniari podpísali memorandum o spolupráci na tomto projekte s fínskou zbrojovkou Patria iba deň po tom, ako dostali od vlády mandát na prieskum trhu. Po medializovanej príprave na spoločný vývoj transportéra však biznisplán SNS narazil, keď podklady prišli na Pellegriniho úrad vlády.