Akciové indexy v posledných týždňoch prepisujú tohtoročné rekordy. Letná výsledková sezóna firiem je takisto prekvapivo dobrá. Napriek tomu investori lavírujú medzi dilemou, či staviť na hodnotové alebo rastové akcie firiem, alebo na oboje. Hodnotové sú tie, ktoré v koronakríze stratili na hodnote, no majú potenciál opäť rásť, napríklad aerolínie a finančné spoločnosti. Rastové rastú aj počas koronakrízy, napríklad Google a Apple.

Mnohí odborníci hovoria, že obe investičné stratégie sú zmysluplné, ak sa opierajú o dáta. „Problém s hodnotovým prístupom je, že dostatočne vysoký počet investorov nemusí objaviť favorizované hodnotové akcie a nebyť na trhu rastových akcií, naopak, znamená ísť proti veľkému prúdu investorov,“ vysvetľuje spoluzakladateľ a predseda Predstavenstva EIC Roman Scherhaufer.

Ocenenie firmy

Pri rozhodovaní je preto dôležité všímať si ocenenie firmy. V tomto roku sa nadpriemerne platí za rastové spoločnosti ako Tesla či Robinhood. Ekonómovia preferujú hodnotové tituly. „S rastúcou infláciou, rizikom rastu sadzieb a so zelenou transformáciou sa hodnotové akcie, napríklad z energetiky, spracovania surovín či finančníctva, stanú zaujímavejšími,“ tvrdí akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry.

WA 17 New York - Burzový maklér Thomas Ferrigno prichádza do práce na newyorskú burzu v pondelok 9. novembra 2020.  Kľúčové indexy na Wall Street otvorili pondelkové obchodovanie rastom na nové maximá, keď trhy výrazne podporila informácia o vysokej účinnosti potenciálnej vakcíny na ochorenie COVID-19 vyvíjanej americkou firmou Pfizer a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech. To posilnilo očakávania, že ekonomika by sa mohla rýchlejšie zotaviť z krízy spôsobenej pandémiou nového korona
Neprehliadnite

Pasívne investovanie cez ETF sa doťahuje na podielové fondy. Slovensko výrazne zaostáva

O voľbe hodnotových akcií však nie sú presvedčení všetci analytici. Finančný sektor a letecká doprava z pohľadu cien akcií dosahujú takmer úrovne spred pandémie. „Ich potenciál je značne vyčerpaný. Tento ‚vlak‘ investorom odišiel pred polrokom,“ hodnotí analytik Across Private Investments Dominik Hapl. 

Všeobecne však platí zlaté investičné pravidlo, že treba kupovať diverzifikované portfólio a držať akcie dlhodobo. Vo vyváženom portfóliu majú miesto oba typy akcií. „Hodnotové dodávajú fundamentálnu kvalitu, stabilný balance sheet, silný cash flow a dividendy, rastové, naopak, dynamiku,“ sumarizuje portfóliový manažér Amundi Petr Zajíc. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa