Okrem medzinárodného Letiska Václava Havla má Praha ďalšie štyri letiská. Vojenské letisko Kbely, Vodochody pri leteckej fabrike Aero a dve malé trávnaté športové letiská Letňany a Točnú. Práve na poslednom menovanom otvorili na Veľkonočnú nedeľu hangár s historickými lietadlami. Von vytiahli aj naleštený desaťmiestny unikát Lockheed Electra 10A, ktorý kedysi v USA kúpil český obuvnícky kráľ Jan Antonín Baťa. A hoci ho vyrobili ešte v roku 1937, stále je letuschopný. Dokázal to aj tento rok, keď na jeho sedadlá naložili škatule s tristo celotvárovými maskami pre zdravotníkov v prvej línii boja proti pandémii koronavírusu. Do kokpitu si sadol súčasný majiteľ Electry, zakladateľ a spolumajiteľ portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič a jeho brat Nikola, ktorý je profesionálny pilot. V historickom lietadle plnom zdravotníckeho vybavenia spolu leteli do Brna.

Piloti ľuďom

Zaradili sa tak k štyrom stovkám dobrovoľníkov – českým športovým i profesionálnym pilotom v projekte Piloti ľuďom. Tí po prepuknutí pandémie ponúkli svoj voľný čas, malé súkromné či aeroklubové lietadlá, vrtuľníky i peniaze na palivo a rozvážali zdravotnícke pomôcky, najmä respirátory, pre nemocnice, obvodných lekárov, záchrannú službu i domovy seniorov po celom Česku.

Prvý trištvrtehodinový let v rámci projektu vykonala malá cessna a ultraľahké lietadielko eurostar z Hradca Králové na aeroklubové letisko v Mikuloviciach na severnej Morave. Odtiaľ následne zásielky rozvážali hasiči. Piloti zapojili do siete 90 malých českých letísk.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa