Slovenskú národnú stranu (SNS) neodradila od návrhu kontroverzného dodatočného „zdanenia“ ani masívna vlna kritiky z prostredia firiem či dokonca odborárov, ktorí sa obávajú, že tento špás si najviac odskáču ekonomicky zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Prečo? Je dosť pravdepodobné, že ak štát direktívne vytiahne od reťazcov ďalšie milióny eur, nezaplatia to z vlastného vrecka, ale zrejme vyzbierajú i v cenách tovarov. A. Danka netrápi, že podľa právnikov je navrhnutá konštrukcia odvodu v rozpore s európskym právom. Odvoláva sa na vlastné politické zadanie klepnúť po prstoch nenásytným reťazcom, ktoré klamú Slovensko na daniach a arogantne vytláčajú domácich poľnohospodárov a potravinárov z regálov.

Zlá správa o úcte a rešpekte k legislatíve a zdravému úsudku bude, ak SNS nájde dostatok hlasov, aby svoj zámer presadila. Ako sa vo štvrtok ukázalo, hlasov sa našlo dostatok, parlament osobitný odvod pre reťazce nakoniec schválil.

Ústup z pozícií

Národniari chcú vybrať od reťazcov nad rámec dane z príjmu ďalších asi sto miliónov eur ročne a z týchto peňazí podporiť nimi údajne utláčaných slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Nevedno, na čo presne a podľa akého kľúča sa financie použijú.

Mechanizmus na to totiž neexistuje. Aspoň zatiaľ. A SNS nie je práve vzorom transparentného a spravodlivého rozdeľovania zdrojov, o čom svedčia viaceré kauzy z minulosti. Strana sa dušuje, že peniaze z odvodu vloží naspäť do agrosektora – na boj proti klimatickým zmenám, budovanie zavlažovacích systémov, tvorbu rizikového fondu či podporu domácich potravín.

Národniari sa rozhodli ísť hlavou proti múru

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa