Tri startupy, ktoré majú inovatívne a globálne konkurencieschopné produkty. Ich zakladatelia v správnom čase pochopili, že internet umožňuje dodávať špecializované firemné služby do celého sveta. Uspeli, a ak sa nič nepokazí, majú našliapnuté do elitného milionárskeho klubu.

Každý z nich ma iný príbeh, jedno však majú všetky tri startupy spoločné. Ich rozhľad sa nekončí na domácom trhu, ale od začiatku mieria na ten globálny. Naplno využívajú svoj potenciál, ktorý im ponúka globalizovaý svet prepojený donedávna stabilnými dodávateľskými reťazcami a internetom.

„Náš produkt sa zameriava na celý internet, prvé zákazky sme mali zo Spojených štátov, odkiaľ dnes máme až 60 percent všetkých obratov,“ vysvetľuje Jan Čurn z Apify.

Správny prístup však nie je niečo, s čím sa človek narodí. Potrebuje na to skúsenosti, ktoré získa najlepšie praxou. Svoje o tom vie aj Jíří Psota, jeden zo spoluzakladateľov startupu Yieldigo.

Šli sme do toho naivne, technicky to fungovalo dobre, ale nefungovalo to biznisovo
hovorí Jíří Psota o prvom pokuse vstúpiť do podnikateľského prostredia

Psota a spoločníci najprv založili startup Bileto, ktorý agregoval lístky hromadnej dopravy. „Už sme vedeli, že to nie je startup, ktorý zmení svet, takže sme začali vymýšľať nový. Vedeli sme, ako postaviť produkt, a boli sme schopní získať investíciu vďaka svojim tváram, investori skrátka vedeli, že niečo dokážeme,“ opisuje vlastné začiatky pred piatimi rokmi dnes úspešný J. Psota.

Zakladatelia Yieldiga však tušili tiež, že Česi vynikajú v technických riešeniach, ale v predaji a reklame oproti zvyšku Západu výrazne zaostávajú. Tvrdia, že s podobnými problémami sa stretávajú azda všetky české startupy. David Čaněk z Memsource práve ťažkosti spojené s predajom a propagáciou vlastného produktu označuje za dôvod, prečo jeho spoločnosť od začiatku nerástla rýchlejšie.

Veľká túžba po nezávislosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa