Bratislava sa môže nielen rozťahovať do šírky, ale aj zahusťovať a nemusí to byť len zastavaním zelene medzi panelákmi. V meste je stále veľa území po priemyselných objektoch, ktoré už dávno nič nevyrábajú. Tieto plochy sa nazývajú brownfieldy. Len na ilustráciu, v súčasnosti zaberajú plochu až 631 hektárov. Pritom na rezidenčnú výstavbu ostáva voľných len dvadsať hektárov.

Mesto aj developeri aj preto už dávno hľadajú možnosti, ako tieto priemyselné areály využiť. Niektoré fabriky padli za obeť dravým developerom ešte pred dekádou a na ich mieste už vyrastajú byty a kancelárie. Ich históriu pripomínajú len odkazy a torzá bývalých fabrík. Iné stále čakajú na zveľadenie.

Minulý rok Bratislava vydala štúdiu, v ktorej zmapovala 132 nevyužívaných území. Z nich viac než 114 lokalít nie je ekologicky zaťažených a 53 percent je v súkromnom vlastníctve. Podrobnejšie má mesto zmapovaných 24 brownfieldov vo svojom vlastníctve na výmere 75,5 hektára. Na niektorých už pracuje, aby sa revitalizovali. Najďalej je projekt oživenia historických kúpeľov Grössling priamo v centre mesta. Tam sa už urobila aj architektonická súťaž. TREND sa pozrel na desať najzaujímavejších plánov na revitalizáciu brownfieldov v hlavnom meste.

Na území Bratislavy je viac ako 130 nevyužitých chátrajúcich priemyselných budov
Zdroj: MIB
Na území Bratislavy je viac ako 130 nevyužitých chátrajúcich priemyselných budov

1. Rekonštrukcia Pradiarne 1900

Na Mlynský nivách v Bratislave padlo za obeť developerom veľa industriálnych budov. Svetlou výnimkou je budova bývalej továrne na nite, známej ako Cvernovka, v tesnej blízkosti autobusovej stanice. Vlani na jeseň developer YIT Slovakia dokončil jej dvojročnú rekonštrukciu. Zrekonštruovaná budova, ktorá sa teraz volá Pradiareň 1900, ponúkne nájomníkom viac ako 14-tisíc štvorcových metrov kancelárskej a obchodnej plochy.

Budova si zachovala pôvodný industriálny šarm, keďže stavebník repasoval všetko, čo sa dalo, napríklad aj liatinové stĺpy či železné okná. Budova navyše spĺňa požiadavky nízkoenergetického štandardu triedy A. Prví nájomníci sa tam začali sťahovať na konci minulého roka. Pradiareň nebude v lokalite osamotená budova. Hneď vedľa sa buduje bytový projekt Zwirn 1. Ten by mal priniesť tri obytné budovy s 267 bytmi. S finalizáciou ráta v roku 2023. Pribudnúť tam majú ďalšie dva bytové bloky a jedna kancelárska budova.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa