komentár Marián Leško 2017
Zdroj: Maňo Štrauch
komentár Marián Leško 2017

Hoci ešte nepoznáme kandidátov troch relevantných strán (Smeru-SD, SNS a OĽaNO), už teraz sa črtá, akú personálnu ponuku dostanú štyri základné voličské tábory na Slovensku: ľavicovo-nacionálny, občianskodemokratický, antisystémovo-alternatívny a tábor voličov maďarskej národnosti. Prvé tri tábory majú reálnu šancu, že dostanú svojho kandidáta do druhého kola volieb. Štvrtá skupina si v prvom kole vyberie „víťaza“ iba sama pre seba.

Čo je v rukách Smeru

Ľavicovo-nacionálny tábor bol úspešný v dvoch prezidentských voľbách – v roku 2004 a 2009, keď ho reprezentoval Ivan Gašparovič. Pôvodne si dlhoročného funkcionára HZDS ako svojho volebného koňa vybral ešte v roku 2003 predseda SNS Ján Slota, ale v poslednej chvíli si ho osvojil aj Smer.

Hoci Rudolf Schuster ako prezident urobil pre stranu Roberta Fica nepomerne viac ako bývalý najbližší spolupracovník Vladimíra Mečiara, Smer dal prednosť I. Gašparovičovi, lebo tak si to želala časť vplyvných sponzorov strany. Kandidát Smeru a SNS porazil nielen odchádzajúceho Vladimíra Mečiara, ale v roku 2009 aj nastupujúcu Ivetu Radičovú.

V roku 2014 bol kandidátom tohto zoskupenia R. Fico, ktorý sa vďaka tomu veľmi ľahko dostal do druhého kola, ale tam veľmi ťažko prehral s Andrejom Kiskom. Nedokázal totiž využiť celý potenciál svojho voličského tábora a zvyšné tri hlasovali zväčša proti nemu.

Aj keď je zrejmé, že R. Fico chce mať v prezidentskom úrade svojho človeka, zatiaľ žiadneho kandidáta neponúkol, lebo hra na istotu mu nevyšla. Traja 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa