Európa sa podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nachádza v najťažšej situácii vo svojej histórii. Počas leta sa musí dohodnúť, iný výsledok si Merkelová nedokáže predstaviť.

Veľké zveličenie a ešte silnejší apel z úst nemeckej kancelárky svedčia o nutnosti dosiahnuť skorú dohodu o financovaní obnovy európskej ekonomiky. Hospodárstva mnohých krajín zdevastoval koronavírus a potrebujú nový stimul, aby sa dokázali rýchlo vrátiť k rastovej trajektórii. Štandardné riešenia sa však minuli a prichádza ďalšie kolo európskej kreativity – snahy vyčarovať nové peniaze bez toho, aby sa zvýšil dlh jednotlivých štátov.

Spľasnutý sen

Atraktívna myšlienka jednotného trhu a spoločnej meny dlhodobo naráža na nezáujem európskych krajín vzdať sa svojej národnej suverenity vo fiškálnej oblasti. Európske ekonomiky mali aj za pomoci európskeho rozpočtu k sebe konvergovať – dlhodobo sa približovať. Realita je však odlišná. Rozpočet Európskej únie je menší ako jedno percento hrubého domáceho produktu ekonomického celku. Navyše najväčšia časť z neho, až 40 percent, smeruje do podpory poľnohospodárstva. Približne tretina ide do regionálneho rozvoja najmä ekonomicky slabších krajín s cieľom dosiahnuť ekonomickú konvergenciu. Kým približovanie ekonomík bolo na programe dňa pred veľkou finančnou krízou z roku 2008, po nej sa všetko zmenilo. Ukázalo sa, že tieto prostriedky nie sú dostatočné na splnenie stanovenej úlohy. Oveľa silnejší vplyv na hospodársky rast majú súkromné investície, ktoré do slabších ekonomík buď prúdia, alebo nie.

Pravdepodobná alokácia grantov fondu obnovy EÚ
Zdroj: TREND

Pod tlakom veľkej finančnej krízy európsky sen o vytvorení silného a konzistentného ekonomického priestoru spľasol. Následná dlhová kríza aj súčasná koronakríza ukázali, že ekonomiky európskych krajín sa k sebe nepribližujú, ale už roky sa od seba vzďaľujú. Ani marketing európskych peňazí zadarmo lokálnych politikov nepresvedčil, že finálny produkt spĺňa prezentované očakávania.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa