Robert Mistrík a jeho HighChem sú pozitívnym príkladom toho, ako sa to dá. Firma chemického inžiniera komerčne prerazila vo svete so špičkovým softvérom.

Nepoznaný svet

Vzorka vody z Dunaja obsahuje okolo desaťtisíc chemických látok, no vedci z nich dokážu spoľahlivo identifikovať ani nie pätinu. Nepredstaviteľné v 21. storočí? Vo vzorke ľudskej krvi dokážeme pomocou citlivých prístrojov pozorovať až päťtisíc rôznych látok, takzvaných malých molekúl, ale s ich určením sme na tom rovnako biedne.

„Ako bez ich identifikácie môžeme študovať mechanizmy vzniku chorôb a hľadať účinné terapie, keď každá z tých tisícok malých molekúl má v tele svoj biologický význam?“ pýta sa zakladateľ firmy HighChem R. Mistrík. Úspešný vedec a podnikateľ sa identifikácii chemických látok venuje už dve dekády. V súčasnosti rozbieha ambiciózny projekt biochemickej mapy človeka, ktorého cieľom je analyzovať dosiaľ neidentifikované molekuly v ľudskom organizme. V prípade úspechu by seba aj Slovensko zapísal do vedeckej histórie sveta.

Unikátny softvér

R. Mistrík je autorom svetovo unikátnej metódy na identifikáciu chemických látok. Výsledky dlhoročného výskumu si zabezpečil americkým patentom a spolu so svojimi kolegami ho zabalil do komerčného softvéru. „Novartis, Pfizer, Roche, Gilead Sciences – náš program používajú najväčšie farmaceutické spoločnosti na svete,“ hovorí R. Mistrík. Softvér pracuje s databázou látok, ktorých hmotnostný profil je jedinečný, rovnako ako odtlačok prsta človeka.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa