Celé leto odborná verejnosť čakala na diskusiu o reformách, ktoré by mali byť základom slovenského plánu obnovy po koronakríze. Je polovica októbra a namiesto sľubovaného plánu nám ministerstvo financií ukázalo len akýsi 120-stranový zoznam najväčších problémov a ich riešení. Minister financií Eduard Heger to nazýva „zásobník reforiem“ či, trochu gastronomicky, „reformné menu“. A vraj toto menu by sa malo stať základom plánu obnovy. Lenže podľa reakcií odbornej verejnosti a koaličných partnerov to tak vôbec nemusí byť.

Jednotlivé reformy v „menu“ sú vyčíslené. Ak by sme ich chceli zrealizovať všetky, potrebovali by sme na to 30 miliárd eur.  Vzhľadom na to, že z fondu obnovy budeme mať k dispozícii len šesť miliárd eur, potrebujeme si určiť priority. A nasledujúce mesiace by sme mali podľa ministra financií diskutovať o tom, čo bude „tých päť až šesť reforiem, ktoré by mali byť v pláne obnovy“.

Pristúpili sme na výzvu ministra a oslovili relevantné záujmové organizácie a koaličné strany s otázkami, ako sa im „reformné menu“ pozdáva a čo z neho by sa malo dostať do finálneho plánu obnovy. Prípadne či sú aj iné oblasti, ktoré nie sú v „reformnom menu“, ale v konečnom pláne obnovy by nemali chýbať.

Reakcie záujmových organizácií by sa dali zhrnúť takto: plán je to celkom dobrý, ale možno až príliš ambiciózny. Opakuje sa výčitka, že dokument sa pripravoval za zatvorenými dverami a verejnosť do jeho prípravy nemohla vstupovať, čo nie je pri takýchto dôležitých dokumentoch štandardné. „Mrzí nás, že o takých zásadných reformách sa nekonala širšia diskusia v úzkej súčinnosti s odborníkmi,“ vyhlásila hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení  SR (AZZZ) Miriam Filová.

Ona aj ďalší upozorňujú, že do Bruselu by Slovensko malo poslať taký plán obnovy, ktorý bude výsledkom širšej spoločenskej zhody. Dôležité je, že záujmové skupiny sú pripravené na diskusiu a majú svoje vlastné priority, ktoré väčšinou súvisia s ich zameraním. Horšie je to s postojmi koaličných partnerov.

Efekt Volkswagen

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa