S cestovným ruchom na Slovensku je zle. A najbližšie mesiace nemožno očakávať jeho oživenie. Pandémia, ktorá trvá už viac než rok, nedáva ubytovacím či gastroprevádzkam nádej na skorý reštart. Dotácie ministerstva dopravy, pod ktoré cestovný ruch spadá, patria podľa zistení TRENDU k najpomalším. Výzvu spustili v decembri minulého roka.

Podpora je navyše nedostatočná a nie všetkým sa ujde vzhľadom na nastavené podmienky. Pritom rezort pod vedením Andreja Doležala ešte v decembri odhadoval, že o príspevok by mohlo požiadať 10-tisíc firiem. Po troch mesiacoch je to len vyše polovice. 

Podmienky mohli byť priaznivejšie

Nedobré skúsenosti potvrdzujú tí, ktorí o dotácie zo schémy de minimis požiadali. Maximálne bolo možné získať 200-tisíc eur na jedného žiadateľa. Schéma je síce koncepčne navrhnutá dobre, ale podmienka poklesu tržieb o 40 percent a referenčné obdobie by mohli byť priaznivejšie určené, myslí si prezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární Gabriel Somogyi.

„Mnohí naši členovia financie ešte nedostali, čo vzhľadom na začiatok pandémie určite znižuje efektivitu tejto pomoci. Privítali by sme väčšiu pružnosť,“ podotýka. Žiadosti sa zdĺhavo posudzujú aj vybavujú.

K začiatku marca tohto roka rezort dopravy prijal 6 143 žiadostí, vybavuje sa 3 244, zamietli 176. Dovedna vyplatili takmer 31,5 milióna eur pri 2 723 žiadostiach z celkovej schémy pomoci v sume sto miliónov eur. „Približne polovica žiadostí je z oblasti gastra, 25 percent tvoria ubytovacie zariadenia, 20 percent cestovné kancelárie a agentúry. Zvyšných päť percent sú ostatné prevádzky,“ spresňuje hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

Zhruba 20 percent žiadateľov zle vyplnilo žiadosť, chýbajú povinné prílohy alebo niektoré údaje uviedli nesprávne. Ministerstvo má tridsať pracovných dní na jej spracovanie a do ďalších tridsiatich dní prídu peniaze na účet podnikateľa. Pomoc často pokryje len časť nákladov. Podniky doplácajú aj na podlžnosti voči štátu. Prevádzka, ktorá žiada o dotáciu, nesmie byť voči nemu zadlžená.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa