Príliš silné skruktovanie má svoje riziká. Hrozí zodratie závitu.

V rovnakom zmysle môže pôsobiť nadmerné skrutkovanie uvoľnenej monetárnej politiky. Tá bola extrémne uvoľnená roky a treba ju zatiahnuť, ak nemá inflačná vlna prejsť do inflačného cunami. Skrutkovať však treba opatrne – keď sa použije väčšia sila, ako by bolo vhodné, hrozí znefunkčnenie celého systému.

Centrálne banky majú momentálne jednu jedinú mantru – znížiť infláciu za každú cenu. A tak zvyšujú úrokové sadzby najvyšším tempom v histórii. Svet za posledný rok videl takmer 300 zvýšení sadzieb. Utesňovanie globálnych monetárnych podmienok nabralo bezprecedentný charakter.

Michael Wilson, globálny akciový guru americkej banky Morgan Stanley, uviedol, že svetová likvidita sa od maxima v marci už znížila o 4 bilióny dolárov, merané pomocou M2 v dolároch. Peniaze sú teraz v „zóne nebezpečenstva“, kde sa začínajú stávať finančné nehody. „Takto sa to začína,“ povedal.

New Housing In Rural Countryside
Neprehliadnite

Centrálne banky robia ďalšiu veľkú chybu. Zafixovať drahé hypotéky prestáva dávať zmysel

Následky nedostatku likviditu ohrozia aj bankovú solventnosť. Problémy sa môžu dostaviť pomerne rýchlo. Pretože snaha znížiť agregátny dopyt naráža na finančnú krehkosť sveta, ktorý žil na dlh viac, ako by bolo zdravé.

Svet sa stal závislým od nulových úrokových sadzieb. Už aj ich minimálne zvyšovanie sa stalo obrovským problémom, ako to v roku 2018 dokumentovala americká centrálna banka, ktorá už pol roka po ich zavedení musela sadzby opäť znižovať.

Odvtedy globály dlh stúpol aj z dôvodu covidu o ďalšie desiatky biliónov dolárov. Zvyšovanie úrokových sadzieb na úrovne, ktoré tu neboli dekády, sa nemôže skončiť dobre. Kým svet roky plával v lacných peniazoch, teraz mu ich centrálne banky vo veľkom berú. Bolesť prichádza.

Problémy vníma aj Európsky výbor pre systémové riziká (European Systemic Risk Board – ESRB). Ten vydal svoje prvé všeobecné varovanie od vytvorenia orgánu po kríze Lehman, ktoré označil ako „vážne riziká pre finančnú stabilitu“.

Cost of living crisis
Neprehliadnite

Vitajte v novom bláznivom svete: Centrálne banky budú zvyšovať úroky a tlačiť peniaze zároveň

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa