Na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose to vyhlásil nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck (na snímke). Uviedol, že je potrebné riešiť najmenej štyri vzájomne prepojené krízy, pričom spomenul vysokú infláciu, energetickú krízu, nedostatok potravín a zmenu klímy.

„Ak sa nevyrieši žiadny z problémov, obávam sa, že smerujeme do globálnej recesie, čo bude mať obrovský vplyv nielen na opatrenia v oblasti zmeny klímy, ale aj na globálnu stabilitu ako celok,“ skonštatoval.

Riešiť sa podľa neho musia všetky tieto problémy. Hlad vo svete je „strašný“, ale je to len jeden z problémov, ktoré treba vyriešiť, pokiaľ ide o zabezpečenie globálnej stability. Čo sa týka dodávok energie, R. Habeck, ktorý je známy ako zelený politik, poznamenal, že starostlivosť o ich bezpečnosť nie je v rozpore s väčším cieľom stať sa nezávislými od fosílnych palív.

Téma Svetového ekonomického fóra „História v prelomovom bode“ udala tón štvordňovému stretnutiu v horskom stredisku, ktorému dominovali politické a ekonomické dôsledky konfliktu na Ukrajine. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v Davose vyhlásil, že slobodný svet musí po ruskom útoku na Ukrajinu vytvoriť nový poriadok, ktorý zabráni tomu, aby sa takáto agresia zopakovala.

„Čo sa deje za našou východnou hranicou, dozaista určí priebeh udalostí nielen na nasledujúce roky, ale som si istý, že na ďalšie desaťročia,“ povedal. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa