V rozhovore sa tiež dozviete:
  • Ako vníma voľbu generálneho prokurátora verejnosť
  • Aká práca čaká nového šéfa prokuratúry
  • Ako hodnotí kandidátov 
  • Ako sa dá obnoviť dôvera verejnosti 

V rozhovore pre TREND tiež pripomína, že nový generálny prokurátor musí naprávať zlyhania predošlých funkcionárov. Dodáva, že treba rázne zakročiť voči osobám, pri ktorých je dôvod na vyvodzovanie zodpovednosti.

Aký dôležitý je post generálneho prokurátora pre Slovensko?

V každej krajine sú zásadné zložky verejnej moci, ktoré majú za úlohu riešiť trestnú činnosť ešte pred tým, ako sa dostane pred súd, respektíve zabezpečiť jej dôsledné vyšetrenie, aby sa reálne aj pred súd dostala. Na Slovensku je funkcia generálneho prokurátora dôležitá pre dobré fungovanie celej inštitúcie, najmä aby neboli pokynmi smerom dole blokované trestné stíhania, napríklad z politických či iných neprijateľných dôvodov. Generálny prokurátor tiež prijíma rozhodnutia v konkrétnych veciach, napríklad o mimoriadnych opravných prostriedkoch. Nemenej dôležitou úlohou je jeho vystupovanie a konanie smerom navonok. Myslím, že verejnosť vníma inštitúciu do veľkej miery cez osobu, ktorá stojí na jej čele.

Ako je na tom prokuratúra z vášho pohľadu v súčasnosti?

Myslím si, že všetko to, čo sa dialo v uplynulých rokoch alebo čo vychádza na povrch v posledných mesiacoch, prispelo k tomu, že pohľad verejnosti nie je celkovo dobrý. Určitá nervozita je zrejme aj vnútri prokuratúry. Mnohí dobrí prokurátori pociťujú ako krivdu, že ich ľudia hádžu do jedného vreca. Na druhej strane, tí, ktorí nie sú poctiví, asi majú iný druh obáv z toho, čo príde. Práve preto je dôležitá osoba generálneho prokurátora. Súčasnú atmosféru podľa mňa dobre vystihuje výraz čakanie. Roky tu bol nevyhovujúci stav a očakávame, že sa musí niečo udiať. V prípade príchodu správneho človeka sa veci pohnú lepším smerom, čo však pre niektorých vnútri systému môže nepochybne znamenať aj zlé dôsledky.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa