Príkladov na túto tému je viacej. Tak napríklad nový generálny manažér strany Smer-SD Viktor Stromček vlastní štyri byty v Bratislave. Pôvodne ich nepriznával, po tom, ako na to prišli médiá, ich zapísal do majetkového priznania. Z neho sa však nedá vyčítať nič viac, teda ani to, kde sa nachádzajú.

Byty ako zrkadlo

Dalo by sa povedať: ukáž svoj byt a ja ti poviem, či si čistý politik. Už približne mesiac sa vynárajú napríklad otázniky ohľadom nového bytu premiéra Petra Pellegriniho. Ten si kúpil byt v luxusnej bratislavskej novostavbe Zuckermandel, ktorú stavia developer spojený s J&T. P. Pellegrini pritom obhajoval tento projekt, keď developer žiadal jeho zaradenie medzi významné investície.

Ak je stavba zaradená medzi významné investície, nemusí platiť developerský poplatok rádovo aj v miliónoch eur a môže sa dostať k cudzím pozemkom proti vôli ich majiteľov cez vyvlastnenie, čo mohol predtým len štát, upozornil Denník N.

Slovenský kataster nehnuteľností vlastníctvo nezatajuje. Naopak, podľa právnika Pavla Nechalu patrí medzi tie otvorenejšie. Odmieta byť však ešte otvorenejší a tvrdí, že dôvodom je aj nové európske nariadenie o ochrane osobných údajov, známe ako GDPR.

Systém nie pre všetkých

Ak bude prijatá novela katastrálneho zákona, umožní vytvoriť takzvaný súpis všetkých nehnuteľností, ktoré vlastní jedna osoba alebo ich má v správe. „Preto už nebude potrebné vyhotovovať jednotlivé listy vlastníctva, v ktorých sú nehnuteľnosti zapísané,“ píše sa v návrhu.

Tento súpis však nechce kataster poskytovať verejnosti. Ako dôvod uvádza ochranu osobných údajov majiteľa, jeho ekonomického postavenia a ochranu súkromia.

GDPR sa nevzťahuje na právnické osoby, nemožno preto skrývať ani dáta o nich

Ak je niekto vlastníkom nejakej nehnuteľnosti na Slovensku, kataster zo zákona zverejňuje jeho údaje aj vzťah k nehnuteľnosti. Dokonca zverejňuje aj titul, ako k vlastníctvu prišiel. Či si nehnuteľnosť kúpil, dostal do daru alebo zdedil.

Ak má banka záložné právo k bytu, domu alebo pôde, aj to sa dá z verejne dostupného portálu vyčítať.

Avšak na to, aby sa dali zistiť všetky nehnuteľnosti, ktoré niekto vlastní, treba mať o nich dostatočné vedomosti. Treba poznať presné katastrálne územie. Ak teda nie je známa presná poloha domu či bytu politika alebo inej verejne činnej osoby, nedá sa jeho vlastníctvo overiť.

Toto by mohla zmeniť práve novela katastrálneho zákona, ak by umožnila 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa