Viaceré štátne nemocnice odmietajú zverejniť kariérne životopisy svojich riaditeľov. Odvolávajú sa na GDPR, teda ochranu osobných údajov, prípadne na to, že im manažéri nedali súhlas so zverejnením. Konajú v súlade so zákonom?

Treba predovšetkým povedať, že nariadenie o ochrane osobných údajov v tejto oblasti neprinieslo prelomové zmeny a v zásade platí to, čo platilo aj pred 25. májom 2018. Aj v tomto prípade ide o opakujúci sa konflikt medzi právom osoby na súkromie a verejným záujmom.

Ako vnímate postup nemocníc?

Vždy je potrebné prihliadať na všetky okolnosti prípadu. Keďže ich nepoznám, budem hovoriť všeobecne. GDPR pozná okrem súhlasu dotknutej osoby ďalších päť právnych základov, ktoré sú navzájom rovnocenné a umožňujú zverejnenie osobných údajov bez súhlasu dotknutej osoby a v súlade s nariadením. Jedným z nich je verejný záujem.

Čo konkrétne to znamená v prípade štátnych nemocníc?

V tomto prípade by som ešte pred otázkou verejného záujmu skúmala, či ide o osobné údaje. Osobný údaj je niečo, čo osobu identifikuje alebo môže identifikovať. Mená manažérov už sú zverejnené, čiže sú identifikovaní – na webstránkach nemocníc. Kariérny životopis v tomto konkrétnom prípade preto podľa môjho názoru skôr nie je osobným údajom.

A ak by išlo o osobné údaje?

Potom sa pýtame, či je 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa