Prečo vás ako fotografa zaujímajú konflikty a sociálne krízy?

Je to najmä preto, že sa snažím pochopiť rôzne aspekty síl, ktoré ovládajú konanie človeka. Zaujíma má história, sociológia, antropológia aj psychológia ľudského správania.

Ako sa zrodila myšlienka zdokumentovať vrak lode, ktorá sa v októbri 2013 s vyše päťsto utečencami z Eritrey potopila pri talianskom ostrove Lampedusa?

Zrodila sa z veľkého hnevu a frustrácie, ktoré vo mne udalosť vyvolala. Táto tragédia totiž nebola ani prvá, ani posledná. Ako je možné, že sa opakujú? Nepáčilo sa mi, že politická moc bola v tejto veci veľmi necitlivá a dostatočne nereagovala na to, čo sa udialo. Veľmi som chcel, aby táto téma dostala pozornosť, ktorá jej prináleží. A to spôsobom, ktorý by nebol banálny, ale emocionálny. Keď sa totiž hovorí o emigrácii a o podobných nešťastiach, tak sa vždy spomínajú len počty mŕtvych ľudí. Lenže to nie sú len čísla. Smrť sa dnes veľmi banalizuje.

Francesco Zizola: Cez fotky by som rád zachytil holokaust

Francesco Zizola, Rio San Juan, Kolumbia, 2007 Zdroj: TREND.sk

Bolo náročné nájsť vrak stroskotanej lode a ponoriť sa do Stredozemného mora?

Keďže vrak lode predstavuje relikt, ktorý podlieha určitým súdnym rozhodnutiam, miesto, kde sa nachádza, nebolo bežnej verejnosti dostatočne známe. Musel som si urobiť 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa