Snaha znižovať rolu štátu a s ním aj vládne dlhy sa stala základnou ekonomickou premisou v západnom svete od druhej svetovej vojny a potom najmä v časoch inflačného dobrodružstva v 70. rokoch minulého storočia. Vtedy to išlo pomerne jednoducho – populácia rástla a dozrievala a s ňou rástla aj ekonomika a produktivita práce.

Mantra zodpovedného a efektívneho hospodárenia štátu tu odvtedy ostala, no s postupom času sa čoraz menej stávala aj prioritou voličov a politikov. Kým dlhy vlád boli ešte pred globálnou finančnou krízou bez problémov udržateľné, situácia sa po roku 2009 otočila. Verejné dlhy všetkých vyspelých krajín prudko vzrástli, najmä pri potrebe sanovať finančný sektor a podporiť slabú ekonomiku a zamestnanosť. Politici a ekonómovia pritom verili, že nárast dlhu je iba dočasný a postupne poklesne na udržateľné úrovne.

S príchodom kovidu nasledovanom vysokou infláciou sa však ilúzie o poklese dlhu stratili. Naopak, štáty sa počas posledných troch rokov historicky zadlžili. Po konci pandémie sa opäť začalo hovoriť o konsolidácii fiškálnej pozície vlád. No tentoraz už len málokto verí v princípy, ako je napríklad cieľ 60-percentnej úrovne dlhu k HDP. Naopak, prichádzajú oficiálne náznaky, že úroveň dlhu už neklesne.

Počas každoročného sympózia centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole začali padať priznania, že nárast dlhu je nezvratný. „Znižovanie dlhu, hoci je v princípe žiaduce, je v praxi nepravdepodobné,“ povedali Serkan Arslanalp, ekonóm Medzinárodného menového fondu, a Barry Eichengreen, profesor ekonómie na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Na rozdiel od povojnovej minulosti krajiny už nedokážu vyrásť z dlhu. Naopak, starnúca populácia bude tlačiť na jeho ďalšie navyšovanie. K tomu prispejú vyššie úrokové sadzby, ktoré budú čoraz viac zvyšovať náklady na jeho správu. „Vysoké verejné dlhy tu zostanú,“ napísali autori štúdie. „Či sa nám to páči alebo nie, vlády budú musieť žiť s vysokými zdedenými dlhmi.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa