Situácia na pracovnom trhu pripomína mesiace pred krízou v roku 2008, na výber je niekoľko desiatok tisíc voľných pracovných miest. Rast domácich aj zahraničných objednávok firmy postavil pred otázku, kde vziať ľudí na expanziu a rozširovanie výroby. Napriek tristotisícovej armáde nezamestnaných je to však obrovský problém.

Hlad po zamestnancoch

„Stále riešime nedostatok pracovníkov, zapájame agentúry dočasného zamestnania, inzerujeme a s hľadaním nám pomáhajú aj vlastní pracovníci,“ hovorí šéf spoločnosti SPC International Piešťany Martin Mydlík. Firma sa špecializuje na opravu a renováciu elektronických zariadení v IT a bankovníctve. K stovke pracovníkov hľadalo jej vedenie tento rok dvadsať nových ľudí, šesť pozícií stále nevie obsadiť.

Výrobca magnetických materiálov na Považí Vacuumschmelze zháňal kvôli rozširovaniu výroby k zhruba osemsto zamestnancom ďalších 75, ale desať má stále voľných. TREND oslovil desiatky malých a stredných výrobných podnikov a podobný problém riešia personalisti vo firmách od Bratislavy cez Považie a Oravu až po Prešov. Nie sú ľudia.

Dostatkom záujemcov o prácu sa pochválila len jediná firma – fabrika na spracovanie odpadu Kissling Slovensko z Rimavskej Soboty, ktorá však na 70 pracovných miest eviduje sedemsto životopisov. Ide o okres s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku, bez práce je tu oficiálne každý štvrtý práceschopný človek.

Dostatok voľných miest

Situácia na pracovnom trhu pripomína predkrízový stav z roku 2008. „Predpokladáme, že na Slovensku je momentálne okolo 70-tisíc voľných pracovných miest, pričom tieto čísla neustále rastú. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny [ÚPSVaR] momentálne eviduje vyše 30-tisíc miest, z toho 14-tisíc bolo zaevidovaných v septembri. Nie každé voľné miesto však ústredie eviduje, preto očakávame, že na trhu ich bude v skutočnosti viac ako dvojnásobok,“ hovorí šéf personálnej spoločnosti McRoy Group Luboš Sirota.

Mnohé z týchto miest sú pritom prázdne aj roky. „Nedostatkové profesie sú frézari a sústružníci, obsluha CNC strojov. Najkritickejšie je na tom strojárenský a automotive priemysel,“ hovorí šéf žiarskej personálnej agentúry Person Education Servis Róbert Mizerák. Firmám veľmi chýbajú elektrikári, opravári strojov i zvárači a čoraz väčší problém je aj s obsadením menej špecifických miest, ako sú operátori výroby, kontrolóri kvality, vodiči vysokozdvižných vozíkov či dokonca nákladných vozidiel.

„Najzúfalejším odvetvím je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa