Predstavte si nasledujúcu situáciu. Ste podnikateľ, podnikáte a pri obrate 49 790 eur za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov sa stanete platiteľom DPH. Odberateľ vám z akýchkoľvek dôvodov za dodaný tovar či službu nezaplatí a vy aj tak musíte štátu odviesť DPH. Tak ho vlastne dotujete a veríte, že raz sa nezaplatených pohľadávok dočkáte. Nie vždy je to tak – a peniaze vám zhltne finančná správa. Hoci domáca legislatíva v tomto prípade výrazne zaostáva, tá európska ukazuje jasný trend.

Problém sú lehoty splatnosti

Platobná disciplína firiem na Slovensku je jedna z najhorších v rámci Európskej únie. Až 35 dní trvá podľa aktuálneho prieskumu skupiny EOS úhrada faktúr na Slovensku. Najkratšiu lehotu splatnosti má Nemecko – 23 dní, Dánsko 24 a Rusko 25 dní. „Lehota splatnosti faktúr je dôležitým ukazovateľom, ktorý napovie, akú mieru dosahuje platobná disciplína v danej krajine,“ upozorňuje Michal Šoltes, konateľ EOS KSI Slovensko.

Veľký nesúlad je medzi momentom úhrady splatnej DPH z dodaných tovarov či služieb a reálnou úhradou od zákazníka. V praxi sa často stáva, že hlavne menší dodávatelia, ktorí obchodujú s veľkými firmami, sú často nútení súhlasiť s lehotou splatnosti viac ako 60 dní a to im spôsobuje veľké problémy s cash flow. Ako pre TREND konštatuje Silvia Hallová, daňová partnerka spoločnosti Grant Thornton, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa