Slovenské firmy čelia v tomto roku odlišným výzvam. Paradigmu budúceho vývoja po dvojročnom období pandémie, keď začínali čoraz viac chápať dôležitosť nových technológií a trendov v podnikaní, totiž zmení najmä aktuálne dianie. Pre mnohé sektory priemyslu to bude znamenať ešte väčšie dis-rupcie na daných trhoch. Okrem toho si aktuálny vývoj vyžiada omnoho väčšiu flexibilitu podnikateľských subjektov než počas koronakrízy.

Napriek tomu nič z toho nevylučuje, že princípy Priemyslu 4.0, na ktoré už firmy začínali nabiehať, majú svoje opodstatnenie. Dokonca podobne ako v prípade koronakrízy, počas ktorej sa prejavili mnohé výhody automatizovanej výroby a digitalizácie vo firemných procesoch, ako aj výhody zavedenia systému internetu vecí (IoT), môžu princípy Priemyslu 4.0 mnohým firmám pomôcť aj pri komplikáciách, ktoré majú v súčasnosti.

Dopyt výrazne opadol

Ďalší úspech firiem bude totiž ešte väčšmi závisieť od efektivity ich výroby a logistiky fungovania, inak povedané, firmy budú také úspešné, ako dokážu využívať technológie na znižovanie nákladov a vyšších cien vstupov. Je zrejmé, že mnohé slovenské spoločnosti počas koronakrízy odložili investície do nových technológií na vedľajšiu koľaj.

Podstatnejším sa stal cash flow firmy. Napriek tomu sa investície do vývoja a výskumu, digitalizácie, automatizácie či inovácií stanú meradlom ich budúceho úspechu. Aktuálny prieskum Združenia inteligentného priemyslu – Industry4UM a spoločnosti Trexima potvrdzuje, že záujem firiem o digitálnu transformáciu počas pandémie výrazne opadol.

Firmy stratili záujem o tento typ zmien vo svojom podnikaní, pričom nepriaznivý vývoj je najmä v stredných a malých firmách. Ťahúňom Priemyslu 4.0 na Slovensku sú vo výraznej väčšine spoločnosti so zahraničnými vlastníkmi.

Dôvodom má byť podľa prieskumu odmietavejší postoj vrcholových manažmentov slovenských firiem k aplikácii Priemyslu 4.0 v podnikoch. Tí po ostatných dvoch rokoch zmenili priority a stali sa bariérou, ktorá ovplyvňuje ďalšie kroky na ceste za zmenami.

Ako potvrdil prieskum, Priemysel 4.0 síce už implementuje zhruba pätina podnikov, no vzhľadom na ostatné roky ide skôr o stagnáciu. Vážne však je, že takmer -polovica podnikov zatiaľ s takouto transformáciou ešte ani nezačala a využitie konceptov Priemyslu 4.0 považuje pre svoju budúcnosť za -veľmi dôležitú len 46 percent z nich, čo je oproti trom štvrtinám firiem z roku 2020 dramatický pokles.

Pandémia nie je bodkou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa