Nielen výška platu, náplň práce, vzťah s nadriadeným a kolegami, ale aj firemné benefity rozhodujú o tom, či je zamestnanec vo firme spokojný alebo nie. Podľa prieskumu spoločnosti Profesia si čelné pozície medzi najatraktívnejšími benefitmi dlhodobo udržiava flexibilný pracovný čas, práca z domu a dovolenka navyše.

Globálna pandémia zvýšila obavy ľudí o ich zdravie, na čo musia reagovať aj firmy. Viaceré z nich už prehodnocujú svoje programy, napríklad zavádzajú alebo posilňujú linky dôvery či zvyšujú počet dní zdravotného voľna, aby pracovníci so začínajúcimi sa príznakmi choroby nenakazili kolegov. Atraktívnymi sa stávajú zamestnávatelia, ktorí poskytujú priestor na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť.

Nemecký výrobca svetiel pre automobilový priemysel Hella Slovakia Signal-Lighting prepustí z bánovskej a trenčianskej pobočky pôvodne avizovaný počet zamestnancov. Producent svietidiel avizoval, že od júla plánuje prepustiť 337 zamestnancov, v prevádzke v Bánovciach nad Bebravou má prísť o prácu 247 ľudí, 90 z prevádzky v Trenčíne. Dodávateľ pre automobilový priemysel zamestnáva v súčasnosti približne 1900 ľudí. Na snímke výrobná hala v Bánovciach nad Bebravou 28. júna 2020. FOTO TASR - Radovan
Neprehliadnite

Prečo sa zamestnanci nechcú vzdať firemných benefitov a čo má robiť dobrý líder

Preferované benefity sa líšia naprieč pozíciami, generáciami aj sektormi. O vzdelávanie a dôchodkové sporenie je podľa Profesie najväčší záujem zo strany manažérov, cudzie jazyky sa tešia najvyššej popularite u administratívnych zamestnancov a o relaxačné pobyty sa zaujímajú najčastejšie manuálni pracovníci.

Koronakríza ovplyvnila systém benefitov oboma smermi – krátením aj rozširovaním. Rozširovali sa najmä tie, ktoré súvisia so zdravím či s online výučbou, navyše sa zaviedla práca z domu. Firmy dokonca zvyšovali alebo zaviedli preplácanie kapacít domáceho internetu. „V rámci finančných úprav však zrušili alebo pozastavili vyplácanie nenárokovateľných zložiek mzdy,“ hovorí marketingový manažér Profesie Martin Menšík. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa