Spomaľovanie svetovej ekonomiky začína mať čoraz jasnejšie kontúry. Naznačuje to klesajúca aktivita výrobných podnikov od Európy až po Áziu. Dôvodov je na oboch stranách viacero a mnohé sa navzájom prelínajú.

Kým v Európe je hlavným faktorom energetická kríza a rastúce ceny surovín pre vojnový konflikt na Ukrajine, Áziu trápi kríza dodávateľských reťazcov vplyvom dlhodobých lockdownov. Ázijská priemyselná produkcia v júli pokračovala v oslabovaní. To všetko vedie k zhoršovaniu spotrebiteľských nálad a znižovaniu dopytu, pričom firmy už dnes cítia, že sa musia začať pripravovať na recesiu.

Dlhá cesta nadol

Podstatné je, že postupne klesá aktivita európskych tovární a firmy na starom kontinente stoja pred výzvou, ako novej situácii čeliť. Ťažko odhadovať dĺžku jej trvania, ale svetové indexy naznačujú, že je len na začiatku. Správy o zhoršujúcich sa vyhliadkach už prinútili Medzinárodný menový fond znížiť prognózu globálneho rastu na tento a budúci rok, pričom varovali, že recesia môže byť za rohom.

Vyhliadky ekonomiky eurozóny vyzerajú takisto horšie, a to napriek rastu v druhom štvrťroku o 0,7 percenta. Hrozí však, že rekordná inflácia a zvýšená pravdepodobnosť prerušenia dodávok energií z Ruska spôsobia pokles menového bloku. Ako naznačuje index spoločnosti S&P Global, výroba v eurozóne smeruje k čoraz strmšiemu prepadu.

„Nové objednávky už klesajú tempom, ktoré je s výnimkou mesiacov pandemickej blokády najprudšie od dlhovej krízy v roku 2012 a pravdepodobne ešte horšie,“ uvádza analýza S&P Global. Priemyselná aktivita v eurozóne sa v júli znížila a firmy pre slabý dopyt hromadili nepredané tovary. To zvyšuje obavy, že región sa môže dostať do recesie.

Index nákupných manažérov spoločnosti S&P Global pre výrobný sektor eurozóny sa v júli znížil na 49,8 bodu z vyše 52 bodov v júni. Index sa dostal pod 50-bodovú hranicu, ktorá oddeľuje rast od poklesu, prvýkrát od júna 2020.

Navyše index priemyselnej produkcie sa prepadol na dvojročné minimum 46,3 bodu. Index nových objednávok rovnako klesol a dostal sa na najnižšiu úroveň od mája 2020. To signalizuje, že v najbližšom čase sa nedá počítať s pozitívnym obratom.

Kľúčové Nemecko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa