Neprejde mesiac, aby sa neobjavila správa o príchode nového investora alebo rozširovaní kapacít existujúcich dodávateľov. Spôsobuje to nábeh výroby nových modelov vo všetkých troch automobilkách, ako aj finalizácia výstavby nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover.

Prílev nových modelov

Nemecký Volkswagen v tomto roku dokončil masívny investičný projekt v objeme viac ako 1,5 miliardy eur na výrobu viacerých nových modelov ako Porsche Cayenne, Volkswagen Touareg alebo Audi Q8. Tie začnú naplno nabiehať už v budúcom roku a zamiešali karty aj medzi subdodávateľmi, keď niektorí z nich nezískali predĺženie kontraktu a na ich miesto prišli nové firmy. Na nové modely sa pripravujú aj v žilinskej Kii a trnavskej PSA Groupe.

Jaguar Land Rover zase k sebe ťahá nových dodávateľov, ktorí sa usídľujú predovšetkým v okolí Nitry. To má za následok úplné vysatie pracovného trhu. Automobilka spustila koncom tohto roka prvý masový nábor tisíc pracovníkov. V rovnakom čase hľadá zamestnancov aj Amazon pre svoje novootvorené logistické centrum v Seredi.

Nedostatok ľudí tlačí na zvyšovanie miezd a, naopak, brzdí rast produktivity, čo v konečnom dôsledku ukrajuje zo ziskovosti firiem. Manažéri musia zareagovať na nové podmienky čo najpružnejšie, inak im hrozí strata konkurencieschopnosti nielen u zákazníkov, ale aj v rámci svojich koncernov.

Dominantnú úlohu vo vývoji ekonomiky má stále automotive, ktorý zostáva ťahúňom domáceho priemyslu, no výrazne sa posilnil aj maloobchod

V rebríčku sa vplyv automotive segmentu odrazil už v prvej trojke, keď na druhom mieste skončil výrobca gumokovových tesnení pre automobily SaarGummi Slovakia z Dolných Vesteníc.

Firma roka: Eset opäť kraľuje a zvyšuje dominanciu

TREND TOP 2017 Zdroj: Maňo Štrauch

Prekvapením je štvrté miesto nie príliš známej zlievarne Mops Press zo Sniny. Firma so stopercentným slovenským kapitálom vyrába hliníkové odliatky pre dodávateľov automobiliek a producentov bielej techniky a má za sebou impozantný rast: za posledné tri roky zdvojnásobila svoje tržby.

Piate miesto nitrianskeho závodu Siix EMS Slovakia vyrábajúceho plošné spoje pre automotive zase potvrdzuje, že v elektrotechnickom priemysle sa najviac darí tým firmám, ktoré dodávajú pre autobrandžu. Dlhodobo v rebríčku top firiem roka boduje aj výrobca front-end modulov pre vozidlá HBPO z Lozorna, ako aj producent automobilových svietidiel a elektroniky Hella Innenleuchten-Systeme.

V prvej desiatke skončil aj nemecký producent ložísk GeWis s dvojicou závodov v Prievidzi a Handlovej. Spoločnosť plánuje v tomto a budúcom roku rozšíriť produkciu v Prievidzi do dvoch doteraz nevyužívaných hál, čo prinesie do regiónu sto nových pracovných miest a zvýši výrobu o dvadsať percent. Pozitívom je aj prítomnosť prešovského výrobcu vysokopresných prevodoviek Spinea. Inovatívna slovenská spoločnosť ťaží z celosvetového rastu investícií do robotizácie. Aj preto stavia nový závod na východe a s novou generáciou svojich reduktorov plánuje prudko zvýšiť produkciu.

Móda, nábytok aj obuv

Slovenskú ekonomiku ťahá spotreba domácností, ktorá vďaka silnému trhu práce dosiahne v tomto roku najvyššiu dynamiku od krízy spred deviatich rokov. Reálne mzdy v hospodárstve by mali v tomto roku vzrásť o 2,6 percenta a v ďalších rokoch bude tempo rastu atakovať hranicu troch percent.

Aj to vysvetľuje umiestnenie viacerých maloobchodných firiem v prvej tridsiatke rebríčka. Na treťom mieste je slovenská dcéra nemeckého reťazca s módou pre mladých New Yorker.

Firma roka: Eset opäť kraľuje a zvyšuje dominanciu

TREND TOP 2017 Zdroj: Maňo Štrauch

Beiersdorf Slovakia na siedmom mieste je zase slovenským zástupcom kozmetických značiek Nivea, Labello alebo Eucerin. Hneď za ním skončil tunajší prevádzkovateľ českej siete drogérií Teta a Top drogéria a súčasne distribútor drogériového a kozmetického tovaru p.k. Solvent SK. Stálicou na horných priečkach rebríčka je distribútor mobilných telefónov IRDistribution, ktorý sa z lokálneho hráča vypracoval na dôležitého distribútora v regióne strednej a východnej Európy. Novými zástupcami sú predajca nábytku Jysk, za obuv je to Deichmann a za módu Peek & Cloppenburg.

Prekvapivo sa do prvej tridsiatky dostalo aj viacero dopravcov. Tých totiž trápi akútny nedostatok vodičov, k tomu sa pridávajú protekcionistické opatrenia západných štátov a nekalá konkurencia schránkových firiem. Rast priemyslu ich však núti zvyšovať výkony, no napriek rastu nákladov sa im len v obmedzenej miere darí premietať vyššie náklady aj do koncových cien. Na šiestom mieste skončila slovenská dcéra rakúskeho dopravcu Müller-Transporte a do prvej dvadsiatky sa zmestila aj slovenská jednotka STD Donivo.

Eset valcuje

Titul Firma roka aj tento rok obhájila softvérová spoločnosť Eset. Celkovo je na čele rebríčku už piatykrát. Darí sa jej udržiavať vysoké tempo rastu tržieb a ziskov. Tržby jej vlani medziročne stúpli o ďalších bezmála osem percent a prekročili hranicu štyristo miliónov eur. Zisk po zdanení v rovnakom období narástol o necelé štyri percentá na takmer 74 miliónov eur. Podiel Esetu na celkovej ziskovosti slovenského IT sektora (z pohľadu vzorky stovky najväčších firiem aj ich menších konkurentov) sa zvýšil z jednej tretiny v roku 2015 na 45 percent v roku 2016.

Firma roka: Eset opäť kraľuje a zvyšuje dominanciu

TREND TOP 2017 Zdroj: Maňo Štrauch

Hlavným faktorom rastu Esetu je pokračujúca obchodná penetrácia kľúčových trhov. Polovica jeho príjmov pochádza z regiónu Európa, Stredný východ a Afrika, v ktorom vyniká Nemecko a Spojené kráľovstvo. V nemecky hovoriacich krajinách zaznamenal Eset dvojciferný nárast tržieb. V októbri 2016 na podporu tamojšej partnerskej a zákazníckej bázy otvoril nové regionálne centrum v Mníchove.

Ďalším silným trhom Esetu je Severná Amerika, ktorá mu vlani generovala 28 percent tržieb. Okrem predajných aktivít tam má aj časť vývojových kapacít. Začiatkom tohto roka v kanadskom Montreale otvoril nové R&D centrum.

Eset sa dlhodobo drží na špičke ochrany proti kybernetickým hrozbám, snaží sa však rozširovať portfólio aj o ďalšie produkty v oblasti počítačovej bezpečnosti. Po kúpe spoločnosti Deslock (šifrovaná komunikácia) uzavrel vlani strategické partnerstvá s firmami Safetica (prevencia úniku dát) a Flexera (patch management). Medzi najnovšie vízie Esetu patrí aj vybudovanie vlastného kampusu a R&D centra pre kybernetickú bezpečnosť v Bratislave.

Gumokovoví špecialisti

Striebornou firmou aktuálneho rebríčka TRENDU je dolnovestenická dcéra nemeckého výrobcu gumovo-plastových tesnení do dvier, okien i batožinových priestorov automobilov SaarGummi Slovakia. Spoločnosť dodávajúca svoje tesnenia hlavne pre nemecké automobilky Volkswagen, Mercedes i BMW rastie už dlhšie, no skutočný skok zaznamenala minulý rok. Jej tržby vtedy poskočili z 58 až na vyše 76 miliónov eur. Ešte lepšie sa vyvíjala ziskovosť firmy. Profit sa jej vlani medziročne zvýšil z vyše milióna až na 6,3 milióna eur. Rentabilita firmy sa tak prvýkrát dostala tesne pod hranicu desiatich percent. Ziskovosť firmy pritom posúva vyššie najmä to, že po krízovom poučení rozšírila portfólio svojich zákazníkov a venuje sa čoraz viac produkcii sofistikovanejších tesnení s vyššou pridanou hodnotou. Vlani medzi top zákazky fabriky patrili aj tesnenia pre VW Tiguan či novú generáciu BMW radu 5. Kvalita i efektívnosť slovenskej vetvy SaarGummi je na takej úrovni, že je už dnes kompetenčným centrom pre celú materskú skupinu. Na vývoj ročne vynakladá okolo sedem miliónov eur a na vývoji nových tesnení v nej pracuje celkovo 30 vývojárov. Celkovo fabrika dnes zamestnáva už 1 400 ľudí – o takmer tisícku viac ako pred troma rokmi.

New York z Nemecka

Reťazec s módou pre mladých New Yorker sa od vstupu na slovenský trh v roku 2004 rozrástol na dvadsaťdeväť maloobchodných prevádzok a stále rastie. Jeho predajne sú väčšinou v nákupných centrách. Sortiment tvoria iba vlastné značky oblečenia a doplnkov. New Yorker založila v roku 1971 trojica nemeckých podnikateľov. Vo firme s centrálou v Braunschweigu z nich zostal iba Friedrich Knapp, ktorý patrí k najbohatším nemeckým biznismenom a je tiež jedným z konateľov slovenskej pobočky reťazca. Napriek rastúcej dôležitosti online predaja New Yorker zotrváva pri obchodnom modeli postavenom výlučne na kamenných predajniach a osobnom kontakte so zákazníkmi. V 90. rokov značka rozbehla zahraničnú expanziu, prvým novým trhom bolo Rakúsko. Dnes má zastúpenie v štyridsiatich krajinách v Európe, Ázii a na Arabskom polostrove a prevádzkuje dohromady viac ako tisíc predajní. Zamestnáva okolo 16-tisíc ľudí, na Slovensku je to zhruba 250 zamestnancov. Tuzemský biznis riadi priamo z Nemecka.

Ako sa ráta Firma roka

Do hodnotenia Firma roka týždenníka TREND sú zaradené automaticky všetky nefinančné spoločnosti, ktoré odovzdali do registra svoju účtovnú závierku alebo poskytli týždenníku finančné údaje za uplynulý rok, nie je preto možné sa do nej prihlásiť.

Firma roka: Eset opäť kraľuje a zvyšuje dominanciu

Zdroj: Cenu zhotovil Mgr. art. Oliver Leššo

V tomto roku sa kvalifikovalo 416 spoločností, ktorých tržby za rok 2016 prevýšili hranicu 20 mil. eur a EBITDA bola vyššia ako dva milióny eur. Vylúčené boli spoločnosti, ktoré v niektorom z hodnotených rokov hospodárili so stratou alebo nezverejnili údaje potrebné na hodnotenie. Počet bodov za jednotlivé ukazovatele je obráteným poradím v rebríčku podľa daného parametra: prvá spoločnosť získala 416 bodov, posledná 1 bod s výnimkou ukazovateľa Majetok spolu/očistený majetok, kde firma s najvyšším skóre získala najnižší počet bodov. Výsledné skóre je váženým priemerom bodových ziskov pri jednotlivých hodnotených ukazovateľoch podľa uvedených váh. V rebríčku uvádzame len spoločnosti, ktoré sa umiestnili na prvých 35 miestach.

Finálne poradie v rebríčku určuje TREND prostredníctvom modelu, ktorý hodnotí individuálne výkony na základe pomerových ukazovateľov. Umiestneniu prospieva, ak firma z pohľadu vlastníkov zdravo rastie, dlhodobo sa jej darí a solídne zhodnocuje vložený kapitál.

Dynamiku firiem hodnotí percentuálny nárast tržieb za ostatné tri roky. Vývoj návratnosti kapitálu porovnáva TREND vo svojom výpočte pomocou takzvaného Dupontovho modelu tak, aby vypovedal o výkonnosti aj pri zohľadnení rôznej veľkosti firiem, odlišných systémoch účtovania a sektoroch, v ktorých firmy podnikajú. Ziskovosť meria súčin troch činiteľov: pomeru ziskovej marže (podiel zisku k tržbám), obratu aktív (tržby k aktívam) a kapitálového multiplikátora (aktíva k vlastnému kapitálu). Aby sa eliminovali jednorazové vplyvy, namiesto čistého zisku sa meria prevádzkový. Firmy so zlou platobnou disciplínou penalizuje TREND s ohľadom na výšku krátkodobých záväzkov.  

Výročná cena TRENDU za mimoriadne podnikateľské výsledky
(TREND Annual Award for Outstanding Business Results)
Firma roka 2017 (Company of the Year 2017)
1. Eset, s.r.o., Bratislava
2. SaarGummi Slovakia, s.r.o., Dolné Vestenice
3. New Yorker Slovakia, s.r.o., Bratislava
Firma roka 2016 (Company of the Year 2016)
1. Eset, s.r.o., Bratislava
2. Bring Trucking, a.s., Žiar nad Hronom
3. Railtrans International, a.s., Leopoldov
Firma roka 2015 (Company of the Year 2014)
1. Bring Trucking, a.s., Žiar nad Hronom
2. Eset, s.r.o., Bratislava
3. SlovTan Contract Tannery, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Firma roka 2014 (Company of the Year 2013)
1. Ekoltech, s.r.o., Lučenec
2. Eset, s.r.o., Bratislava
3. BASF Polyuretány Slovensko, s.r.o., Malacky