V lete 2012, na konci akademického roka, sa pred študentov Wellesley High School postavil predniesť slávnostnú reč James McCullough, učiteľ angličtiny a syn nositeľa Pulitzerovej ceny Davida. Očakávalo sa, že čerstvým absolventom vleje do žíl motivačnou rečou energiu, ktorá každého z nich predurčí na špeciálnu kariéru. Namiesto toho sa stal pravý opak. „Nie ste špeciálni a nie ste ani výnimoční,“ vyhlásil J. McCullough a spustil tak búrku.

1185945074
Neprehliadnite

Svoju slobodu a budúcnosť strácame sami. Giganti nás vodia za ručičku ako deti

Myšlienka, že Spojené štáty americké každému umožňujú a dokonca od neho očakávajú, že bude úspešný, jedinečný a výnimočný, je hlboko zakorenená v ich genetickej výbave.

Sen snívajú na severe

Možno je to preto, že krajina neobmedzených možností už nie je krajina neobmedzených možností, tvrdí fínska novinárka Anu Partanenová v knihe Nordic Theory of Everything: In Search of Better Life (Nordická teória všetkého: Hľadanie lepšieho života). Keď mala 33 rokov, presťahovala sa z päť-apolmiliónového a chladného Fínska do 330-miliónových a veľkých Spojených štátov so svojím americkým priateľom.

Neprehliadnite

Obilie nás zotročilo. Za prechod od lovcov k farmárom sme draho zaplatili

V rodnej krajine pracovala ako novinárka v Helsinkách, po presťahovaní pokračovala v písaní pre ekonomický magazín Fortune a dnes pracuje ako konzultantka.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa