Podanie žiadosti o hypotéku býva jedno z najdôležitejších aj najťažších rozhodnutí v živote človeka. Kto si chce požičať na vlastné bývanie, musí sa zmieriť s tým, že sa zaviaže na dvadsať či tridsať rokov splácaním úveru.

Vybrať si vhodnú banku pritom vôbec nie je jednoduché. Aj keď pre mnohých je najdôležitejším ukazovateľom výška úrokovej sadzby, ktorá svieti v reklame finančnej inštitúcie, v skutočnosti nízka sadzba ešte nemusí znamenať, že žiadateľ ju aj dostane a že mu banka úver vôbec schváli.

Aj pri hypotéke platí, že je dôležité porovnať si celý trh a nesiahnuť hneď po prvej ponuke. Namiesto toho, aby záujemca obiehal pobočky všetkých bánk, môže stačiť, že osloví finančného sprostredkovateľa. Aj toho treba vyberať veľmi poctivo.

Budova bytového domu na Krížnej ulici
Neprehliadnite

Dlžníci, ktorí potrebujú na nové bývanie viac peňazí, možnosti majú

V súčasnosti platí, že väčšina úverov prichádza do bánk práve cez  finančných sprostredkovateľov. Vlani agenti bankám zabezpečili 60 percent úverov na bývanie. V jednotlivých finančných domoch sa podiel externých sprostredkovateľov na produkcii výrazne líši a pohybuje sa od nula po 97 percent.

Nazrite do registrov

Záujemca o hypotéku by mal mať jasno v tom, kto oproti nemu na stretnutí sedí. Prvá úroveň preverovania finančného sprostredkovateľa by mala byť v registri, ktorý vedie Národná banka Slovenska (NBS) a ktorý je prístupný na jej internetovej stránke. V registri sa dá overiť, či má agent príslušnú licenciu na sprostredkovanie úverov. NBS navyše nad činnosťou agentov, ktorí sú v registri, vykonáva dohľad. Ak sa niekto v tomto zozname nenachádza, znamená to, že nemá povolenie na vykonávanie svojej činnosti.

Spotrebiteľ si môže v registri preveriť, v ktorých oblastiach agent pôsobí. Rovnako je tam uvedené, ako dlho sa na trhu pohybuje. Každý si tak môže preveriť, či nejde o úplného nováčika a či má dosť skúseností. Pre žiadateľa o úver je dôležité, aby bol daný agent zapísaný aj v podregistri poskytovania úverov, úverov na bývanie a spo-trebiteľských úverov. Celkovo je týchto podregistrov šesť a určujú, pre ktoré oblasti má daný agent oprávnenie na sprostredkovanie. Ak si napríklad niekto chce spolu s hypotékou úver aj poistiť, mal by byť sprostredkovateľ zapísaný aj v podregistri poistenia alebo zaistenia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa