Klasická anekdota o podnikaní bánk hovorí, že najradšej požičiavajú peniaze ľuďom, ktorí ich ani nepotrebujú. Ľuďom a firmám, ktorých úverová bonita je natoľko dobrá, že peniaze bez problémov splatia.

Keby som mal byť nasilu pozitívny, mohol by som načrtnúť idylickú situáciu, ktorá má iba víťazov a neprehráva nikto. Banka požičia peniaze zdravej firme a zarobí na tom. Firma peniaze vezme, správne ich investuje a pomocou úveru z banky tak vygeneruje tržby a zisk. Jednoducho zarobí. Keďže chce ďalej rásť, vytvorí pracovné miesta, zamestná nových ľudí a tí budú vytvárať nový dopyt po nových výrobkoch a už sme iba na krok od toho, aby sme uverili pokrivenej ilúzii o nekonečnom raste.

Napriek tomu je hospodárstvo stroj, ktorý treba udržať v chode, a banky prispievajú k tomu, že stále beží.

Pandémia predstavuje piesok v súkolesí. Nerovnica, ktorá platila doteraz a znamenala viac pre každého, jednoducho zrazu nevychádza. Nič neplatí a rovnováha sa z tohto systému vytráca. Prečo? Počas takej vážnej krízy, akú zažívame, sa hľadanie firiem, ktoré požičané peniaze vrátia, mení na majstrovstvá sveta vo veštení.

Firmy nesporia tak ako domácnosti. Ak má podnikateľský subjekt príliš veľké rezervy, znamená to obetovanie podnikateľskej príležitosti.

Práve firmy môžu v budúcom roku banky aj potrápiť. V roku 2021 hrozia finančným inštitúciám straty z nesplácaných úverov až do výšky 800 miliónov eur a významnú časť naozaj nesplatených budú mať na svedomí práve firmy. Ich problémy sa môžu šíriť ďalej. Kým pre rok 2020 platilo, že kríza trhy čistila a odpadávali najmä zle fungujúce spoločnosti, v budúcom roku prídu na rad aj tie, ktoré boli inak zdravé.

Zastavenie ekonomiky môže spôsobiť kolaps podnikania a zákonite stratu pracovných miest aj nesplácané úvery. Situácia, v ktorej sú všetci iba víťazmi, sa mení a zrazu je každý porazený. Firmy nezarábajú, nesplácajú záväzky, banky čerpajú zo svojich rezerv, ľudia prichádzajú o prácu a z prispievateľov do sociálneho systému sa stávajú poberatelia štátnych dávok.

V takejto situácii sa problém začne prehlbovať. Ľudia, ktorí prídu o prácu, nebudú schopní splácať vlastné úvery, ťažkosti sa z firiem prenesú na domácnosti. Ekonomika sa začne špirálovito prepadať.

Preto je dôležité, aby sa dobre rozbehnutý stroj v žiadnom prípade nezastavil. Ak sa to stane, pocítime to všetci.