Obyvatelia vkladajú

Predminulý rok bol ešte rokom, keď sa v tunajších bankách zmiernil prílev pro- striedkov od obyvateľstva. To si vtedy vo väčšej miere než inokedy vyberalo pre svoje investície fondy, na ktoré ho pre lepšiu schopnosť zarábať na poplatkoch nabádali samotné finančné domy.

Ľudia vtedy viac prostriedkov nasmerovali aj do podnikových dlhopisov. Lenže už v roku 2018 bolo emisií podnikových dlhopisov podľa centrálnej banky menej a čistý predaj podielových fondov predávaných na Slovensku skĺzol takmer na polovicu. Prílev bankových depozít od retailovej klientely sa opäť vyšvihol takmer o sedem percent a hodnotou 2,4 miliardy eur sa priblížil k tomu, čo ľudia do bánk vložili pred dvomi rokmi.

Vklady rástli hlavne vo veľkých bankách, kde stúpli medziročne takmer o deväť percent, stredne veľké a malé banky sa po predchádzajúcom stratovom roku stabilizovali, keď zaznamenali pokles vkladov len o desatinu percenta. Pobočky zahraničných bánk podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) vyriešili problém s úbytkom vkladov, ktorým trpeli predvlani, a v lanskom roku ich vyšvihli takmer o dvanásť percent.

Slabšie stavebné

Prílev zdrojov zaznamenali aj stavebné sporiteľne, hoci nie taký, na aký boli zvyknuté. Najmä december, ktorý býva pre sporiteľne, čo sa týka vkladov, kľúčový, bol slabší a dosiahol zhruba dvojtretinový obvyklý výkon. Kým v predchádzajúcich rokoch boli stavebné sporiteľne zvyknuté na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa