Schopnosť či skôr neschopnosť vypočítať si napríklad celkovú výšku splátok si Slováci zjavne prinášajú už zo školských lavíc. V medzinárodnom porovnaní úrovne finančnej gramotnosti v roku 2015 dosiahli slovenskí tínedžeri v porovnaní s rovesníkmi z iných krajín podpriemerné umiestnenie.

„V rizikovej skupine sa umiestnila viac ako tretina žiakov, teda 34,7 percenta našich žiakov nie je schopných v základných súvislostiach riešiť a aplikovať v praxi otázky a problémy týkajúce sa financií,“ uvádza sa v správe ministerstva školstva k výsledkom PISA 2015. Žiaci pritom dosiahli výrazne horšie výsledky ako v predošlom meraní PISA.

Ako je to možné, keď výučba zameraná na rozvoj finančnej gramotnosti prebieha v školách už viac ako desať rokov? Príčinou slabých výsledkov žiakov je podľa ministerstva školstva spôsob výučby. Tá prebieha na základných aj stredných školách prierezovo – učitelia matematiky, slovenčiny či náuky o spoločnosti spájajú na svojich predmetoch preberané učivo s finančnými otázkami.

Učiteľ, ktorý preberá percentá, ich vysvetlí na príklade pôžičky, dejepisár žiakom priblíži význam šetrenia pre budúcnosť. „Problémom môžu byť nedostatočné vedomosti samotných učiteľov, ktorí otázky finančnej gramotnosti len umelo vsúvajú do svojich predmetov, bez pochopenia súvislostí a absentujúceho vzdelávania,“ priznáva rezort.

Riešenie: eurofondy

Zlepšenie by mal podľa ministerstva školstva priniesť projekt financovaný z eurofondov. Rezort ho predstavil začiatkom roka. Jeho cieľom bolo preskúmať, čo sa učí v oblasti finančnej gramotnosti na základných školách a gymnáziách, vytvoriť nový obsah učiva, preškoliť učiteľov a pripraviť im učebné materiály.

Na platy a odmeny ľudí, ktorí mali 30 mesiacov skúmať obsah existujúceho učiva a vytvoriť nové, vyčlenil rezort 2,7 milióna eur. Na manažérov projektu vyhradil pol milióna eur a na zvýšenie kompetencií pedagógov tristotisíc eur. Spolu s ďalšími výdavkami výška sumy dosiahla takmer päť miliónov eur.

Eurofondové zámery posudzuje okrúhly stôl

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa