Na Alianciu Fair-play premiér nevyberane útočí už roky. Naposledy pre ocenenie Biela vrana. Aliancia ho udelila lekárovi Alanovi Suchánkovi, ktorý odhalil predražené cétečko v piešťanskej nemocnici. Závery Transparency International Slovensko spochybňujú členovia vlády najčastejšie preto, že jej šéfovala Emília Sičáková-Beblavá, manželka opozičného poslanca. Nadácii Zastavme korupciu nevedel Smer-SD prísť na meno najmä po tom, čo upozornila na kšeft v Kaliňákovej Nemocnici sv. Michala. Robert Fico sa musel veľmi premôcť, keď si podal ruku s úhlavnými nepriateľmi.

Zásadné zmeny v správaní Roberta Fica prišli najmä po tom, čo študenti ohlásili veľký protikorupčný pochod

Hoci si ani jedna vláda, ktorú riadil Smer-SD, nelámala hlavu s protikorupčnými aktivitami, v poslednom čase sa témou pred verejnosťou doslova predvádza. Tento týždeň zvolal Robert Fico do vládneho zariadenia na Bôriku odborníkov, aby diskutovali na protikorupčnom fóre. Sám na ňom aj vystúpil. A najmä nechal povedať generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, že korupcia na najvyšších miestach existuje.

Vyhlásenie je v príkrom rozpore s doterajším tvrdením ministra vnútra Roberta Kaliňáka, že polícia nemá čo vyšetrovať, lebo na najvyšších poschodiach politiky sa korupcia nenachádza. Mohli by sme sa generálneho prokurátora síce opýtať, ako je možné, že úplatky nestíha, keď ich vidí. Ale nechajme to tak, už samotné pripustenie ich existencie u vysokého štátneho činiteľa je na Slovensku pozitívne.

A do tretice – kým JUDr. Robert Fico roky tvrdil, že Mečiarove amnestie nie je možné zrušiť a právo to nedovoľuje, teraz narýchlo zmenil názor. Koalícia sa dohodla na ich zrušení, celý legislatívny proces sa udeje expresne a návrh bude hotový za pár dní.

Čo sa stalo, že v zásadných otázkach odrazu premiér mení smerovanie svojej politiky? Smer-SD je strana, ktorá sa riadi verejnou mienkou. Dá sa preto predpokladať, že disponuje nejakým prieskumom, podľa ktorého majú Slováci už plné zuby korupčných škandálov a šliapania po demokracii. No zásadné zmeny v správaní Roberta Fica prišli najmä po tom, čo študenti ohlásili veľký protikorupčný pochod. K účasti sa cez Facebook hlásia tisíce občanov. A zdá sa, že premiér má strach. Nevie totiž, čo môže od spontánnej a neriadenej akcie očakávať. A či vlna nespokojnosti nestiahne na dno aj jeho samého.