Fico sa preriekol a vyzradil plán po voľbách

V iných témach však už bol dôsledne konzistentný a práve tie je dobré si zapamätať. Kľúčovú vetu povedal v okamihu, keď vyhlásil, že sa nedá vylúčiť povolebná patová situácia a on sa chce vyhnúť predčasným voľbám.

V preklade to znamená situáciu, v ktorej by bez Mariana Kotlebu nikto nevedel zostaviť vládnu koalíciu s väčšinou v parlamente a voliči by museli v krátkom čase rozdať politickým stranám nové karty.

Pellegriniho kabinet by síce vládol v demisii až do vymenovania novej vlády, ale bez väčšiny v parlamente by už mohol len svietiť a kúriť. Politickí lídri by horúčkovito hľadali väčšinu a vládne limbo by sa teoreticky mohlo naťahovať ľubovoľne dlho. V Európe je to čoraz častejší scenár, zhruba pol roka sa nedávno trápili Nemci, Švédi aj Česi. Čo je pre R. Fica najhoršie, do hry by mohla vstúpiť prezidentka a vymenovať vlastnú úradnícku vládu.

V konečnom dôsledku by sa to skončilo len predčasnými voľbami. Lenže tie predstavujú riskantný scenár, ktorý negarantuje priaznivejší výsledok. Práve naopak. Frustrovaní voliči by mohli ešte viac posilniť pozície antisystémových strán.

A práve to je moment, na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa