Fico si koledoval

Premiér svoj návrh poslal do parlamentu s odôvodnením, že „reaguje na súčasnú ekonomickú situáciu a stav verejných financií“. Naliehavosť zmrazenia vraj „vyplýva z požiadavky a záujmu konsolidovať verejné financie“.

Tieto argumenty sú scestné, lebo slovenská ekonomika už dávno nie je v kríze a verejné financie sú aj podľa predsedu vlády konsolidované.

Skrátené legislatívne konanie zas odôvodnil hrozbou „značných hospodárskach škôd“, ak k zmrazeniu nedôjde. Pritom nielen výška platov ústavných činiteľov, ale aj ich valorizácia je stanovená zákonom.

Tvrdenie, že ak sa dodrží zákon, tak dôjde k značným hospodárskym škodám, je absurdné, lebo v takom prípade mala vládna koalícia škodotvorný zákon zrušiť a nie každoročne naprávať jeho dôsledky pokútnou legislatívnou iniciatívou.

V záležitosti, ktorá je dôležitá nielen pre členov parlamentu, ale pre všetkých činiteľov, ktorých odmeny sa odvodzujú od výšky poslaneckého platu, predseda vlády – napriek svojmu sľubu – neurobil vôbec nič. Poslanec Smeru Dušan Jarjabek bránil Fica tým, že je zavalený robotou, lebo musí riešiť „koalíciu, vlastné problémy v strane, snem v decembri a ešte aj opozíciu, tak je to na jedného človeka strašne veľa“.

Problém však nebol v tom, že by predseda vlády i strany nestíhal, ale v inom – že to ani stihnúť nechcel. Dôvod spomenul jeden z jeho najbližších ľudí. „Nie je možné na jednej strane bojovať za zvýšenie príplatkov za prácu v noci a na strane druhej si odsúhlasiť tisíceurové navýšenie vlastných platov,“ vyhlásil šéf mediálneho tímu premiéra Erik Tomáš.

Keď si mal R. Fico vybrať, či urobí zmenu, ktorú sľúbil a na ktorú čaká približne dvesto funkcionárov štátu, alebo či si zmrazením platov preleští mediálny obraz „sociálneho“ premiéra, dal šéf Smeru i vlády opäť prednosť sebe a svojmu imidžu. A od všetkých ostatných žiada, aby sa mu pod hrozbou pádu vlády podriadili.

Zlí chlapci z SNS

Od vzniku Smeru sa ešte nestalo, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa