Od mája sa zdvihli aj príplatky za prácu v noci, cez víkend a vo sviatok. Pretlačil ich expremiér Robert Fico, no zarobil na nich najmä štát. Lebo firmy vyššie mzdové náklady premietli do cien svojich tovarov a služieb.

Populistický a nepraktický

13. a 14. plat je oslobodený od odvodov a neskôr má byť oslobodený aj od dane. Politici tvrdili, že to bude dostatočný motív na to, aby zamestnávatelia vyplácali ďalší plat svojim zamestnancom.

Aby však firmy mali nárok na postupné oslobodenie od odvodov a daní, platy museli byť vyplatené najmenej vo výške priemernej mzdy zamestnanca, pričom odvodovú a daňovú úľavu štát priznáva len na sumu 500 eur. Ďalšou komplikáciou je, že nárok na 13. plat majú len tí, čo vo firme odrobili dva roky. Na 14. plat majú nárok zamestnanci, čo odpracovali vo firme až štyri roky, a ďalšou podmienkou je, že im najskôr musí byť vyplatený 13. plat.

„Mzdové ohodnotenie v súkromnom sektore nevzrastie len preto, že sa tak politici rozhodnú. To je možné len vo verejnom sektore, ktorý však musí najprv ten súkromný viac zdaniť, aby mohol vyplácať vyššie mzdy,“ komentoval zmeny Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

R. Ďurana tvrdí, že mechanizmus výpočtu a daňových a odvodových výhod z 13. a 14 platu je taký komplikovaný, že je prekvapujúce, ak sa niekto na to vôbec odhodlá.

Pripomína, že „namiesto podobných zbytočných výstrelov by pritom stačilo zreálniť nezdaniteľnú sumu, ktorá nízkou valorizáciou zaostáva za rastom ekonomiky“.

Firmy 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa