Mäso či ovocie a zelenina sa musia na Slovensko voziť zo zahraničia iba preto, že iné krajiny EÚ majú vyššie dotácie, počúvame už dlho od tunajších farmárov. Fakt o vyšších dotáciách naozaj sedí. Menej sa však už vie, že rozdiely vo farmárskej produktívnosti medzi Slovenskom a inými štátmi sú oveľa vyššie ako rozdiely v dotáciách.

Konkrétne. Domáci poľnohospodári získavajú na každý hektár obrábanej pôdy celkovo iba o pätinu nižšie priame agrárne platby i vidiecke eurofondy ako priemerný európsky farmár. Ale eurofarmár z hektára vyprodukuje takmer trojnásobne vyššiu hrubú pridanú hodnotu ako slovenský roľník. Ilustrujme si to na číslach. Slovenský farmár predvlani pri 255-eurovej dotácii dosiahol na hektár 314 eur pridanej hodnoty. Priemerný európsky farmár pri 301-eurovej dotácii mal hektárovú pridanú hodnotu až na 928 eurách.

Ešte horšie dopadá Slovensko v porovnaní so špičkovými hráčmi Únie. Holanďania, ktorí si pred morom už dlho chránia každý kúsok zeme, majú síce na hektár skoro dvojnásobné dotácie ako Slováci, ale hektárovú pridanú hodnotu majú na úrovni 17-násobku slovenského agrosektora. Dosahuje úroveň 5 600 eur.

Od Slovákov sú v tomto najobjektívnejšom ukazovateli slabší iba farmári z Pobaltia. Teda nie z práve roľníckej destinácie. A trebárs najbližší susedia z Poľska i Maďarska majú len o málo vyššie dotácie ako Slováci, no ich pridané hodnoty sú na zhruba dvojnásobku tuzemskej.

Na prírodu neduhy nechodia

Nielen tieto čísla, ale aj všetky ostatné dáta, ktoré TREND analyzuje, pochádzajú zo základného dokumentu domáceho poľnohospodárstva i štátnej správy, ktorá ho riadi. Zo Zelenej správy o stave poľnohospodárstva a potravinárstva SR.

Takéto výrazné rozdiely ťažko vysvetlia nielen rozdielnymi dotáciami, ale neobstojí ani iná často využívaná oponentúra. Že Západoeurópania majú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa