Farmaceutické koncerny a biotechnologické firmy si už vylámali zuby na stovkách experimentálnych prípravkov. Najnovšie stroskotal pokus americkej firmy Biogen v spolupráci s japonským partnerom Eisai.

V marci oznámili, že na základe výsledkov analýzy nezávislých expertov končia s testovaním nádejného liečiva aducanumab. Akcie oboch spoločností reagovali prudkým poklesom. Skrotiť tajomnú chorobu mozgu sa snaží množstvo ďalších konkurentov, želiezko v ohni má aj slovenská veda.

Spláchnuté milióny

Ľudský mozog je pre vedecké kapacity akousi čiernou skrinkou. Biogen a Eisai sa pri pokuse o liečenie Alzheimerovej choroby vybrali v brandži rozšírenou cestou proteínu beta amyloid, ktorý vytvára u ľudí trpiacich najčastejšou formou demencie zhluky na mozgu.

Časť vedcov pracuje s predpokladom, že pokiaľ nájdu liek, ktorý dokáže odstrániť tieto nánosy, môžu degeneratívne ochorenie mozgu zastaviť. Doteraz však nie je známe, či je beta amyloid jeho príčinou. A nenašla sa ani žiadna iná.

Neúspešne bojovali s Alzheimerom už firmy AstraZeneca, Roche či Johnson & Johnson

Výskum lieku na Alzheimera si vyžaduje nemalé výdavky. Podľa agentúry Bloomberg investovali Biogen a Eisai do vývoja aducanumabu len za posledné tri roky viac ako 830 miliónov dolárov. Keď Biogen oznámil, že končí s vývojom liečiva v pokročilej tretej fáze testovania, jeho akcie sa zosunuli o zhruba tridsať percent.

Bol to ich najväčší

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa