Na Spiš sa teraz chystajú dvaja „britskí“ investori. Obaja pripomínajú typické schránkové firmy. S jedným sa úradníci na ministerstve hospodárstva nechcú baviť, lebo mu nedôverujú. Druhý presviedča investorov, aby mu požičali peniaze cez emisiu dlhopisov. A s košickou Technickou univerzitou spoločne žiadajú o eurofondové granty na výskum a vývoj.

Prvým príkladom je firma Helske, ktorá v Spišskej Novej Vsi sľubuje vybudovať „stavebné Silicon Valley“. Závod na špeciálne izolačné omietky za 42 miliónov eur má zamestnať päťsto ľudí. Helske sa však v mnohých ohľadoch správa nedôveryhodne. Namiesto presvedčivého biznisplánu veľmi preháňa. Prezentuje sa ako dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť, pôsobiaca vo viacerých krajinách. Ale nie je známe, že by niekde prevádzkovala fabriku alebo výskumné centrum. Raz uvádza, že je anglická, inokedy že je francúzska firma.

Anglická je rovnomenná schránková spoločnosť, ktorá vlastní Helske. Francúzsku národnosť má jeden z akcionárov, pôvodom Čech Libor Stybr. Druhým akcionárom je Slovák Matej Rusňák. Helske tvrdí, že už v aktuálnom roku dosiahne v rámci EÚ tržby 37 miliónov eur a bude jej patriť jednopercentný podiel na trhu izolačných materiálov. Ale ako, keď výrobnú fabriku ešte ani nezačali stavať?

Otázne je aj to, či má izolačná omietka Helske miesto na trhu. Zástupcovia dvoch etablovaných výrobcov TRENDU to spochybňujú. Niečo podobné sa podľa nich snažia vyvinúť viacerí poprední výrobcovia stavebných materiálov už dlhšie. No zatiaľ sa to nikomu nepodarilo.

Nejasné finančné pozadie

Odkiaľ má Helske peniaze? Podľa účtovnej závierky má aktíva vyše 30 miliónov britských libier. Lenže táto suma vznikla precenením majetku, ktorý firma obstarala za 53-tisíc libier. Táto operácia zvýšila hodnotu majetku takmer 600-násobne, čo vyvoláva otázku, či nešlo len o trik na vytvorenie ilúzie ekonomicky silnej spoločnosti. Vlastné zdroje akcionárov sú rádovo v tisícoch eur. Vieme len to, že Helske si požičiava peniaze cez dlhopisy. Podľa dokumentov, ktoré má TREND k dispozícii, spravila firma už najmenej tri emisie s celkovou hodnotou do 21,5 milióna eur. Jedna z nich súvisí so spomínanou výrobou omietok v Spišskej Novej Vsi. Ďalšie dve emisie sa spájajú s druhou oblasťou, ku ktorej sa Helske hlási. S výstavbou domovov dôchodcov v Nemecku.

Financovanie cez dlhopisy je na Slovensku zriedkavé aj vo firmách, ktoré už majú nejaké meno. V prípade mladej a malej spoločnosti Helske je tento model financovania ešte menej logický.

„Nová firma nemá históriu, nemá žiadne finančné výsledky, súvahu, výročnú správu a nie je pri nej možné posúdiť, ako bude schopná splácať svoje záväzky,“ vysvetlil Filip Glasa, šéf portálu Finstat.sk. Firma Helske si získala dôveru viacerých ľudí – primátora Spišskej Novej Vsi Jána Volného aj dekana Stavebnej fakulty TUKE Vincenta Kvočáka. Tá chce spolupracovať s Helske na výskume stavebných materiálov. Spoločne vypracovali dva projekty cez Operačný program Výskum a inovácie. Podala ich firma a fakulta by mala byť jej partnerom. „Do budúcnosti budeme pripravovať, hlavne v treťom stupni vzdelávania, absolventov – výskumných pracovníkov pre danú oblasť, ktorí by mali pôsobiť v novovybudovanom vedeckovýskumnom centre,“ napísal TRENDU V. Kvočák.

Má štát veriť pochybným investorom? Pomôže, ak bude poznať skutočných majiteľov firiem

Fantómoví investori neplnia sľuby a štát ich nevie prinútiť

Zdroj: Zsolt Lukács

Štát neverí levočskému investorovi

Desať kilometrov na sever, v Levoči sa o štátne peniaze usiluje firma Enviro Bau a jej materská firma britská spoločnosť Remdox Investments. Ide o druhú firmu v našom príbehu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa