Pri dostavbe Mochoviec je podľa mojich informácií problém s kvalitou dodávateľov. Stretávate sa s tým aj vy?

Vzhľadom na to, akým spôsobom si Slovenské elektrárne (SE) vyberali dodávateľov, bolo potrebné vykonať taký počet auditov, aký sme nikdy predtým robiť nemuseli. Úrad jadrového dozoru (ÚJD) okrem iného dohliada aj na zadanie požiadaviek na kvalitu vybraných zariadení pre výrobný proces, dôležitých pre jadrovú bezpečnosť. Keď je takéto zariadenie vyrobené, robia sa skúšky vo výrobnom závode, takzvané factory acceptance tests. Pre investora je povinnosťou byť pri nich, my sa na nich zúčastniť môžeme tiež. Stalo sa, že výrobky nemali požadovanú kvalitu a bolo potrebné vykonať nápravu.

Akú napríklad?

Vyrábali sa elektrické rozvádzače. Keďže výrobcom mala byť spoločnosť Siemens, očakávali sme špičkovú kvalitu. Objavili sa však chyby. Pri hľadaní príčin sme najprv zistili, že dodávateľom mal byť taliansky Siemens, ktorý však túto zákazku zadal malému závodu na juhu Talianska. Po nahlásení našej účasti na audite bol tento odložený o týždeň. Keď sme potom prišli na audit so zástupcami SE, elektrárne identifikovali, že sú tam problémy. Bolo potrebné upraviť konštrukciu rozvádzača.

Oni úpravu spravili, no zo strany SE bola klasifikovaná ako nedostatočná. Museli tam dať iný materiál a opätovne ju upraviť. Potom sme chceli vedieť, ako sa robí výstupná kontrola, no nevedeli nám to preukázať. Výrobca bol vyzvaný urobiť nápravné kroky vo výrobnom procese a Slovenské elektrárne by si mali skontrolovať, či sa tak aj stalo.

Boli takéto prípady časté?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa