Export je pre slovenskú ekonomiku absolútnou nevyhnutnosťou. Slovensko patrí k malým, mimoriadne otvoreným ekonomikám a práve export je kľúčovým pilierom slovenského hospodárstva. Inými slovami, darí sa nám len tak dobre, ako sa darí naším zahraničným partnerom.

Exportérov preto úvermi podporuje štátna aj súkromné banky. Celkový vývoz tovaru dosiahol v roku 2020 hodnotu 76,1 miliardy eur a v porovnaní s rokom 2019 klesol o 5,3 percenta. Na porovnanie, hrubý domáci produkt Slovenska bol v roku 2020 zhruba 91,1 miliardy eur, čo jasne svedčí o význame exportu.

Výroba automobilov Peugeot v závode Stellantis PSA Trnava. Na linke Peugeot 208.
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Veľké problémy domácich fabrík. Export klesol najviac v Európskej únií

V tomto roku je však opäť na rastovej trajektórii. Za január až september 2021 sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil celkový vývoz tovaru o 19,2 percenta, na 64,3 miliardy eur.

Objem úverov sa  vyšuje

Štát export podporuje pomocou Exim banky, ktorú zriadil. Táto inštitúcia podporuje exportérov rôznymi druhmi úverov. Priame financovanie exportu pozostáva z piatich úverových produktov, šiestym produktom je refinančný úver. Špeciálnou kategóriou sú úvery súvisiace s pandémiou ochorenia covid-19.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa