Zlatá éra rozmachu a expanzie centier zdieľaných a podnikových služieb sa na Slovensku skončila. Letmý pohľad na čísla napovie, že bizniscentrá sa blížia k naplneniu svojho potenciálu, ktorý našli v krajine vďaka lacnej a vzdelanej pracovnej sile a vstupujú do novej etapy vývoja. V nadchádzajúcich rokoch ich čaká boj so zhoršujúcimi sa parametrami podnikateľského prostredia a úsilie o zvyšovanie produktivity čoraz drahších zamestnancov.

Pätnásť rokov po príchode prvého centra zdieľaných služieb na Slovensko je odvetvie biznisových služieb na výslní. Viac ako 60 centier podnikových služieb dodáva svoje služby do celého sveta, v krajine zamestnáva skoro 40-tisíc ľudí, firmy platia pracovníkom v priemere takmer 1 800 eur mesačne a ponúkajú im pestrú paletu benefitov. Zamestnanci majú možnosť pokračovať v kariére v zaujímavých zahraničných lokalitách, kde nadnárodné korporácie pôsobia, prípadne získať povýšenie a presun priamo do centrály v materskej krajine.

Slovensko sa ukázalo pre firmy ako IBM, AT&T, Dell, IBM, Henkel, T-Systems či Lafarge Holcim skvelou voľbou z pohľadu geografickej polohy, podmienok na biznis a najmä dostupnosti vysokokvalifikovanej, pružnej a jazykovo vybavenej pracovnej sily, ktorá dokáže zabezpečiť služby s oveľa nižšími osobnými nákladmi ako ich kolegovia v domovskej krajine.

Rast sa spomaľuje

Zlaté časy, keď počet zamestnancov bizniscentier rástol každoročne dvojciferným tempom, sú však preč. Podľa štatistík Fóra centier podnikových služieb (BSCF) pri Americkej obchodnej komore v SR dosiahla expanzia vrchol v rýchlosti rastu pred tromi rokmi a odvtedy

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa