Aké zásadné témy budú dominovať európskej politike v budúcom roku?

Predovšetkým sa začnú rokovania o budúcej podobne vzťahov EÚ – Spojené kráľovstvo. Brusel a Londýn začnú rokovať o budúcej obchodnej dohode, ako aj o podobe prechodného obdobia medzi brexitom a vstupom definitívnej dohody do platnosti.

V roku 2018 tiež uvidíme, či sa začne dlho ohlasovaná reforma fungovania eurozóny. Prvou skúškou bude schopnosť vytvoriť stabilnú vládu v Berlíne, aby bola politická ochota rokovať o reforme.

Bavíme sa minimálne o troch oblastiach – o dobudovaní bankovej únie, o vytvorení nástroja na tlmenie asymetrických vplyvov hospodárskych otrasov na členov eurozóny a o otázke legitimity a demokratickej transparentnosti rozhodovania.

Nemenej dôležité bude aj ukončenie tretieho gréckeho záchranného programu v auguste 2018. Ak budú Atény schopné začať opäť samostatne operovať na finančných trhoch, bude to dôležitý signál stabilizácie situácie v eurozóne.


2018
 Ak budú Atény schopné začať opäť samostatne operovať na finančných trhoch, bude to dôležitý signál stabilizácie situácie v eurozóne

Európska komisia tiež predloží návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026. Predpokladáte celkové zníženie rozpočtu a menej peňazí pre štrukturálne fondy?

Čistí prispievatelia budú určite naďalej tlačiť na zníženie výdavkov v pomere k európskemu HNP. Odchádza jeden z čistých platiteľov, čo pre ostatné krajiny zmení pomer výdavkov a príjmov. Vznikne tlak presunúť viac peňazí na „spoločné výzvy“ a programy, napríklad na ochranu externých hraníc.

To bude pravdepodobne na úkor štrukturálnych a investičných fondov a možno aj poľnohospodárskych platieb. Výsledkom zrejme bude menej peňazí na regionálnu a poľnohospodársku politiku.


Významnými poberateľmi týchto fondov sú nové členské štáty. Môže ísť o reakciu na ich neochotu pri riešení migračnej krízy?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa