Je to viac ako dva a pol roka, odkedy v Spojených štátoch uvalili clá na dovoz ocele, a to nielen z Ázie, čím spustili lavínu problémov v Európe. Tie sa prejavili už krátko nato, keďže lacná oceľ z Ázie bola pre tunajšie trhy ako horúci zemiak, ktorý nik nechce.

Napriek tomu si ho Európska únia prehadzovala viac než dosť, a to navzdory neustálym pripomienkam a výhradám zo strany európskych výrobcov. Oceľ z Ázie, a najmä z Číny, prúdila do Únie bez obmedzení, za ceny, ktorým sa nedalo konkurovať, a zapĺňala trh.

Situácia na trhu s oceľou nie je v súčasnosti pozitívna
Neprehliadnite

Šéf košického U.S. Steel: Chceme investovať. Od vlády očakávame nižšie energie

Prednedávnom, po viac ako roku hodnotenia, nakoniec Európska komisia definitívne potvrdila clá na dovoz produktov z nehrdzavejúcej ocele valcovaných za tepla z Číny, Indonézie a Taiwanu. Prieskum Komisie týkajúci sa dovozu lacnej ocele z Ázie sa začal už vlani, pričom prvotné výsledky uverejnili na jar a teraz ich eurokomisia potvrdila.

Zistila, že ázijské výrobky sa predávajú za umelo nízke ceny. Hoci mala údaje na stole už dlhší čas a presviedčali ju o tom aj tunajší producenti, s definitívnym záverom prišla až teraz.

Výsledkom je, že Únia zaťaží dovoz z Číny clom vo výške 19 percent, na výrobky z Indonézie uvalí tarifu 17,3 percenta a na produkty z Taiwanu 7,5 percenta. V porovnaní s 25-percentnými clami na všetku oceľ, ktoré zaviedli v Spojených štátoch, ide stále o mierny verdikt.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa