Okrem zdravotníckych zariadení v Bratislavskom kraji, ktorým pravidlá Únie neumožňujú čerpať eurofondy, budú musieť hľadať zdroje inde aj nemocnice v ďalších krajoch. Najmä špecializované ústavy a zdravotnícke zariadenia či menšie regionálne nemocnice.

Na zozname „vyvolených“ sa napokon ocitlo 44 všeobecných nemocníc. Okrem štátnych aj niektoré zariadenia vyšších územných celkov či súkromné nemocnice, najmä sietí Svet zdravia a Agel.

Všeobecných nemocníc je na Slovensku celkovo 68. Ministerstvo tvrdí, že o tom, ktoré zariadenia bude podporovať, rozhodlo na základe viacerých indikátorov. Jedným z ťažiskových ukazovateľov mal byť počet hospitalizácií a primárnych prevozov záchrannej zdravotnej služby. Do úvahy sa brala aj veľkosť zdravotníckych zariadení v zmysle počtu lôžok, ich súčasné zaradenie do minimálnej siete či reálna spádovosť alebo časová dostupnosť v letnom a zimnom období.

Milióny na modernizáciu

Prihliadať sa malo na súčasné technické a personálne vybavenie nemocníc vhodné na poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti. Rovnako na počet chirurgických zákrokov a pôrodov, ktoré vykonávajú, ale aj na sociálnu situáciu v regióne. Hlavným cieľom pomoci zo štrukturálnych fondov je skvalitniť podmienky v zdravotníckych zariadeniach, aby sa mohli starať o akútnych pacientov v požadovanej kvalite a rozsahu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa