Európska únia sa chystá vybudovať v rôznych oblastiach sveta množstvo infraštruktúrnych projektov, ktoré by posilnili jej prepojenie s nimi a zároveň geopolitický vplyv. Ministri zahraničných vecí členských krajín schválili základné obrysy plánu, ktorý je okrem iného reakciou na čínsky projekt novej Hodvábnej cesty, označovaný ako Pás a chodník. Ten niektorí európski politici vnímajú kriticky.

Konkrétne návrhy projektov vrátane možností ich súkromného financovania by podľa ministrov mala pripraviť Európska komisia do jari 2022. Iniciatíva nadväzuje na nedávne prísľuby skupiny ekonomicky vyspelých štátov G7, ktoré sa dohodli na potrebe čeliť rastúcemu vplyvu Pekingu.

Budovanie ciest v Afrike
Neprehliadnite

EÚ reaguje na Čínu a chystá vlastnú Hodvábnu cestu

„Vidíme, ako Čína využíva hospodárske a finančné prostriedky na zvyšovanie svojho politického vplyvu všade vo svete. Vzdychať nad tým nikam nevedie, musíme ponúknuť alternatívu,“ povedal novinárom v Bruseli nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas (na titulnej snímke).

Ministri chcú, aby únijná exekutíva do jari vytypovala „globálne viditeľné projekty a podujatia s veľkým dosahom“, ktoré by dvadsaťsedmička mohla v najbližších rokoch uskutočniť v rôznych častiach sveta.

Čína sa v ostatných rokoch snaží svojimi projektmi zvýšiť vplyv vo väčšine krajín Ázie, ale aj na ďalších kontinentoch. Pomáha týmto krajinám budovať siete železníc, prístavov a ďalšej infraštruktúry. Viaceré európske krajiny, ako aj USA to vnímajú ako nezdravé posilňovanie vplyvu čínskeho totalitného režimu a chcú ho vyvážiť. Niektorí politici z EÚ, ako napríklad Viktor Orbán alebo Miloš Zeman, sú však k Číne ústretovejší.

Heger
Zdroj: TASR

Premiér diskutoval s kapitánmi priemyslu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa