Rastový model Slovenska založený najmä na nízkych platoch zrejme končí, uznáva ekonóm. Ale zdá sa, že ho nemá veľmi čo nahradiť. „Nevenujeme dosť pozornosti zdravému podnikateľskému prostrediu, dôležitosti vzdelania a zdražujeme produktívnejšiu prácu,“ hovorí Ján Tóth. Pre TREND vysvetľuje aj to, prečo je v poriadku dovážať lacnú pracovnú silu a prečo znižovanie odvodov pre politikov nie je sexi.

V poslednom období badáme frontálny útok koaličných i opozičných politikov na rast platov. Čo si o tom máme myslieť?

To, že mzdy sú dôležitá politická a spoločenská téma, je úplne v poriadku. Veď hospodárska politika má byť o tom, ako maximalizovať úžitok, spotrebu, a teda aj príjmy na udržateľnej báze. Možno to malo byť témou už skôr. Treba si však dať pozor na tradičný kompromis medzi mzdami a zamestnanosťou. Keď sú mzdy nižšie, najať pracovnú silu je atraktívnejšie. Keď sú vysoké, zamestnávatelia si viac budú dávať pozor na to, koho najmú, a môžu investovať viac do automatizácie.

Ku ktorému z týchto cieľov by sa politici mali prikláňať?

Tým, že sme historicky mali vysokú nezamestnanosť, v minulosti bolo lepšie sa sústrediť skôr na zamestnanosť. Pre spoločnosť je lepšie, keď je čo najviac ľudí zamestnaných, aj keď s nižšími mzdami, ako keby priemerná mzda bola vysoká a zamestnaný bol menší počet ľudí. Samozrejme, tá situácia sa mení: nezamestnanosť sa blíži k historickým minimám a tým sa má meniť aj tento pohľad. Môže byť väčší dôraz na mzdy. Ale netreba to preháňať, lebo nezamestnanosť je u nás stále v medzinárodnom meradle vysoká. Dlhodobé skokové nárasty miezd nad rast produktivity by mohli zamestnanosť zabrzdiť.

Cítite tlak verejnosti na rast miezd?

Čakal by som, že bude väčší. Vidieť náznaky v automobilkách alebo hypermarketoch. Ale v agregovaných číslach prekvapivo stále nevidíme výrazne zrýchlený rast miezd. No predpokladáme, že čochvíľa nastane. V našej prognóze rátame, že mzdy postupne narastú z tempa tri percentá ročne na päť. A že ekonomika by sa mohla začať v budúcom roku prehrievať.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa